Geotüp Ne İşe Yarar?

geotüp

Geotüp, bir tarama pompası vasıtasıyla tortuları emer ve onları basınçlı hortumlarda karaya taşır. Bu şekilde bir arıtma yöntemi ile çamur gibi çeşitli kirleticileri gidermenin avantajları oldukça fazladır. Havuzdaki suyu temizleme amacı ile tamamen boşaltmaya bu geotüp gibi yenilikçi ürün sayesinde gerek yoktur, bu nedenle kanallarda da kullanılabilir, doğaya karşı uyumlu ve etkili bir müdahale şekli olarak geotüp üreticileri tarafından tanınan bu ürün halihazırda pek çok insanın bildiğinden çok daha fazla foksiyonu bünyesinde taşımaktadır. Su, geotüpün geçirgen kumaşından dışarı çıkar. Birkaç gün sonra içindekiler katı gibi çıkarılabilir ve atılabilir ya da tekrar kullanılabilir. Geotüp, hortumlar aracılığıyla pompalar vasıtasıyla çamurla doldurulur. Sıvı dokudan kaçarken katılar tutulur. Hortum dolana kadar doldurma işlemi tekrarlanır. Susuzlaştırmadan sonra katılar kuru madde gibi işlenebilir. Türüne bağlı olarak, bu maddeler düşük maliyetle taşınabilir ve bertaraf edilebilir veya yeniden kullanılabilir.

Bu çamur gidermenin avantajları ve faydaları:

 • Havuzdaki suyun tamamen boşaltılması gerekmez.
 • Doğaya uyumlu ve etkili bir müdahale sunar.
 • Tarama pompasında minimum bulanıklık.
 • Kirleticilerin havuzun dibine kadar kesin olarak çıkarılması.
 • Kıyı bölgesine zarar vermeden çamur taşımacılığı.
 • Daha düşük çamur hacmi nedeniyle daha düşük bertaraf maliyetleri.
 • Taşıma ve bertaraf sırasında katı çamurun daha kolay işlenmesi.

Geotüp: Tekstil Drenaj Hortumları

geotüp-maliyeti

Tekstil drenaj hortumlarının en büyük avantajı kolay ölçeklenebilir olmalarıdır. Boşluk varsa, üst üstte veya yan yana her zaman tekstil drenaj hortumlarını kullanabilirsiniz. Diğer bir avantaj: tekstil drenaj hortumları, depolama veya yapı olarak (örneğin bent gövdesi olarak) zeminde nihai, sürdürülebilir bir varış noktası sunmayı mümkün kılar. Arabistan, Amerika, Rusya, Sırbistan, İtalya, Fransa, Portekiz ve Kosova gibi dünyanın pek çok bölgesine düzenli olarak ihracaat gerçekleştiren Geobera ekibi olarak her proje için önce gerekli hesaplamaları yapar ve sözde kütle akış dengesini oluştururuz. Verileri, tüm proje süresince flokülantın optimal dozajını hesaplamak için gerekli mühendislik yazılımlarını kullanırız. Bu noktada kısa sürede gerekli verileri girerek kütle akış dengesini kendiniz oluşturma fırsatına erişebilirsiniz.

Uzmanlığımıza ve uzun yıllar bu alanda gerçekleştirdiğimiz derin araştırmalara dayanarak oldukça yenilikçi ve verimli projeler ortaya koyuyoruz. Ve böylece sizin için geotüp maliyet tasarrufu sağlıyoruz. Tarama işlemi, çok miktarda su ile birlikte bir tarama pompası kullanılarak sahada gerçekleştirilir. Çamur, bir ekskavatör hattı aracılığıyla tekstil drenaj hortumlarına pompalanır. Pompalama işlemi sırasında geotüp kuru madde içeriğini ve çamurun verimini sürekli olarak ölçer. Kütle akış dengesi verilerinin girildiği süreçte, bilgisayarda ölçümlere dayalı olarak flokülant dozajı sürekli olarak hesaplanır. Bu, muhtemelen biraz karışım suyu ilavesiyle hatta biraz sonra gerçekleşir. Hattaki bir karıştırıcı daha sonra topaklaştırıcıyı çamura karıştırır. Son olarak, flokülant ile karıştırılan çamur, çamur parçacıklarının hızla çöktüğü tekstil drenaj hortumlarına girer. Geotekstil geotüp, ortaya çıkan suyun kesinlikle berrak olması için çamur pulları için bir filtre görevi görür. Bu berrak su, orijinal yüzey suyuna geri beslenir.

Geotüpler aynı zamanda geobags olarak da bilinir, basitlikleri ve düşük geotüp maliyeti faktörü nedeniyle farklı boyutlardaki projelerde kullanılır. Hidrolik basınç, kumun borunun iç kısmı boyunca taşınmasına yardımcı olurken, su geçirgen mühendislik kumaşından dağılır, ardından kum yerçekimi ile kabın içine yerleşir. Geotüp sistemi, kıyı şeridi koruması, arazi ıslahı, ada oluşturma, sulak alan oluşturma, inşaat platformları, kaplamalar, bentler ve açık deniz yapıları dahil olmak üzere farklı endüstrilerde uygulanabilir. Ayrıca, hacim ve alan gereksinimlerine bağlı olarak farklı boyutlarda mevcutturlar.

Fonksiyonlar ve Uygulamalar

Teslimat ve geotüp kurulumundan sonra, çamur özel polimerlerle işlenir ve daha sonra kaplara pompalanır. Sonuç olarak, temiz atık su boşaltılır ve katı madde kap içinde bırakılır. Konteynerler dolduğunda bir çöp sahasına atılır.

 • Kâğıt endüstrileri,
 • Birincil ve ikincil lagün temizliği,
 • Madencilik ve mineral işleme,
 • Belediye atık su arıtma tesisleri,
 • Deniz iyileştirme,

Geotüp sistemi ayrıca kirlenme oranında %85 ila %90'a varan bir azalma sağlamak ve süt, kümes hayvanları ve diğer tarım endüstrilerindeki atıkları verimli bir şekilde yönetmek için su arıtımı alanında da kullanılmıştır. Geotüpler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantaj sunar ancak bunlardan en önemli iki adet unsuru aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kalıntıların suyunun alınmasına izin veren ve katıları geride bırakan yüksek akış hızı
 • Pompalama işlemleri sırasında basınca dayanabilen dikiş teknikleri ile özel olarak üretilmesi

Müşterinin taleplerine ve proje gerekliliklerine göre özel olarak tasarlanabilir ve imal edilebilir. Gelişmiş tekstil teknolojileri ile geotüp üreticileri tarafından özel olarak tasarlanmış bir sistemdir.

Geotüp Nedir ve Nasıl Kurulur?

geotüp-üreticileri

Geotüp kurulum süreci üç adımdan oluşur: Doldurma, susuzlaştırma ve konsolidasyon.

 • Adım 1: Doldurma: Doldurma aşamasında, taranan malzeme geotüp konteynerine pompalanır. Daha sonra, çamurun içine, pıhtılaşmayı ve suyun ayrılmasını sağlayan çevre açısından güvenli polimerler eklenir.
 • Adım 2: Susuzlaştırma: Berrak atık sıvı geotüp konteynerinden özel olarak tasarlanmış bir tekstilin küçük gözenekleri aracılığıyla boşalır. Sonuç olarak, etkili bir susuzlaştırma ve içerilen malzemelerin hacminde verimli bir azalma elde edersiniz. Hacim azaltma, geotüp kabının tekrar tekrar doldurulması için yer açar. Bununla, katıların %99'undan fazlası tutulur ve berrak bir filtrat toplanır ve sistem içinde devri daim edilir.
 • Adım 3: Konsolidasyon: Son doldurma ve susuzlaştırma döngüsünden sonra, pıhtılaşmış madde torbada bırakılır ve artık su buharı kumaştan kaçarken kuruma sonucunda yoğunlaşmaya devam eder. Hacim azalması genellikle %90 kadar yüksektir. Torba dolduğunda, geotüp kabı ve içeriği bir çöp sahasına bırakılabilir veya kalıntı çıkarılarak herhangi bir araziye uygulanabilir.

Geotüp teknolojisi, belirli bir çamur akışını arıtmak için genellikle en uygun maliyetli seçenektir. Basit bir toprak analizi ve asılı bir torba ile çamur tüplerini güvenli ve çevreye duyarlı bir şekilde yerleştirmek için doğru kumaşı ve gözenek boyutunu belirleyebilirsiniz. Genel geotekstil tüp performansı ayrıca ortamdaki su içeriğinin yüzdesi, parçacık boyutu, kuru olduğunda büzülme ve toprak bileşimi gibi faktörlerden de etkilenecektir.

Daha fazla bilgi için, bir sonraki projeniz hakkında görüşmek üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz.