Geotekstil Kullanımının Sağladığı Faydalar

Özellikle alt yapılarda çok fazla kullanılan, işlevselliği ön planda bir teknoloji olan geotekstil, çok fazla alanda kullanılmaktadır. İnşaat mühendisliğinin vazgeçilmez bir ürünü olan bu malzeme, zemini koruyarak temel kısmının çökmesini önlemekte ve yapının uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Zemin mekaniğinin arana malzemesi olan geotekstil, zemine takviyeyi güçlendirirken; ayırma, filtreleme, ve drenaj gibi özellikleri, bulunduğu ortama katmaktadır. Geotekstil çeşitli ağırlık ve ebatlarda üretilmektedir.

Kaplanacağı alanın zeminini ölçerek, buna göre sipariş işleminin yapılması gerekmektedir. Geoteksil üretim tekniğine göre farklılık gösterebilmektedir. Örgülü ve örgüsüz olmak üzere iki farklı sınıfta üretilebilmektedir.

Şekil dışında içerik olarak da farklı modelleri mevcuttur? Nedir bu çeşitler? Kırçıllı geotekstil keçe, polyestre geotekstil keçe ve polipropile geoteksik keçe olmak üzere, üç farklı içerik çeşidi bulunmaktadır. Geoteksil çeşitlerine birlikte bakarak, incelemeye ne dersiniz?

Şekil Olarak Geotekstil Çeşitleri

Örgüsüz Geoteksil;  Ham maddesi polipropilen ve polyester olan, iğneleme ile elyafın birleştirildiği, dokuması olmayan, bir tekstil çeşidi olarak nitelendirilebilir.

Geotekstil keçesi serildiği yerde işlevselliğe geçtikten sonra; zeminlerde kayma, toprak ve geotekstil mühendisliği ile ilintili olarak herhangi bir zemin malzemeyle birlikte rahatlıkla kullanılabilen, geçirimli tekstil ürünüdür.

Homojen bir yapıya sahip olan örgüsüz geotekstiller, ipliğe dönüştürülmeden kendine has yöntemlerle birbirine eklenen sentetik ya da doğal olan kesikle ve istenilen uzunlukta olan elyaflardan yapılmaktadır.

Örgülü Geotekstil; Dayanıklılığı yüksek ve mukavemetli bir geotekstil çeşidi olan örgülü geotekstil, istenilen yerde kullanılabilir, iki tarafında ise kesintisiz bir biçimde iplik içermektedir.

İpliğin tüm teknik özelliklerinden yararlanmak için, düşük olan uzamalar da bile yüksek mukavemet elde edilmektedir. İplikler birbirlerine dik açılarda dokunmaktadır. İplikler sürtünmeden ve sürekli kullanımdan dolayı zayıflayabilmektedir, fakat örgülü geotekstil iplikleri güçlü olduğu için, bu tarz durumlarda mukavemet göstermektedir.

İpliğin teknik özelliklerinin; kaliteli, yüksek mukavemetli ve güvenli olması sağlamaktadır. Bu tür örgülü olan geotekstiller, özellikle klasik veya modern dokuma tezgahlarında üretilmektedir. Bir diz enine ve bir diz boyuna olacak şekilde dokunmaktadırlar.

Geotekstilde Kullanılan Ham maddeler Nelerdir?

Her firmanın üretim biçimi birbirinden farklı olabilmektedir. Farklı içeriklerle ürünün yapısal özellikleri değiştirilebilmektedir. Genel olarak yapılan bir geotekstilin içeriği; belirli ham maddelerin belirli oranlarda katılarak elde edilmesi şeklinde oluşmaktadır. Bir geo tekstil içeriğinde; polipropilen, polyester, paliamid ve polietilen bulunmaktadır. En fazla katılan ham madde polipropilendir ve tüm ham maddelerin %63 ünü oluşturmaktadır.

Geotekstil de Kullanılan Ham maddelerin İçerik Özellikleri Nelerdir?

Poliamid; Suyun bulunduğu yerlere karşı duyarlı ve dayanıklı olan poliamid, aşınmaya karşı yüksek dirayet göstermektedir. Uzun süre su içinde kalan bu ürün, belirli süreler sonunda mekanik olan özelliklerinde, belli bir oranda düşüş meydana gelir.

Malzeme özelliklerini istenilen seviyeye çıkarmak için, katkı maddeleri kullanılmaktadır. Katkı maddelerinin kullanım amacı ürünün ısı ve ışık nedeniyle bozulmasını önlemektir.

Polyester; Kolay eğim verilebilen bir ürün olup, dayanıklılığa sahiptir. 200 dereceye kadar özelliklerini koruyabilme yapısına sahiptir. Sürtünmeye karşı dayanıklı olan ve yapısını koruyan bir çeşit ham maddedir.

Özellikle farklı maden ve kimyasallara karşı koruma sağlar, fakat ürün yine de bazı kimyasallara karşı dayanamayabilir, iyi test edip sürekli veri almak gerekmektedir. Deniz suyuna karşı güvenle kullanabilirsiniz, tabi ki ürünün testlerini yapıp çıkan olumsuzlukların sürekli geliştiriliyor olması gerekmektedir.

Polipropilen Polietilen; Tüm kimyasallara karşı yüksek dayanıklı olan bu ham madde sürtünmeye karşı da oldukça hassas bir yapıdadır. Düşük yoğunluğa sahip olan ve buhara karşı dirayetli olan bir maddedir. Yüksek yoğunluğa sahip olan polietilen, sert biz yapıdadır.

Yoğunluğu fazla olduğunda kimyasal dayanımı yükselmektedir. Çeşitli katkı maddeleriyle bu ham madde çok iyi yerlere getirilebilir. Bu malzeme çok fazla ışık alırsa, çok sıcaklara maruz kalırsa ve aşırı nemli ortamlarda durursa, bozulma ihtimali yüksek olur. Bu nedenden dolayı bu ürünün saklamasına ve kullanımına dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Geotekstil Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Geotekstil keçeler özellikle alt yapı çalışmalarında ve yalıtım tabakalarının ara kısımlarında kullanılmaktadır. Bu tabakalarda kullanılmasının sebebi; çatlamalara karşı arada set görevi görmesi ve taşıyıcı özelliğe sahip olmasıdır. Geotekstil; su ve ısı yalıtımını birbirinden ayırma ve fazla suyu drenaj borularına sarılarak tıkanmasını önlemektedir. Özellikle kara yollarının zeminlerinde ve demir yollarının tabanlarında kullanılan bir üründür.

Futbol stadyumlarını ve halı sahaların zeminlerinde sıklıkla kullanılan geomebran, sahanın ömrünü uzatmakta ve oluşabilecek maliyet ve hata riskini azaltmaktadır. Geotekstil üretimi ve uygulaması tamamen uzmanlık gerektiren bir iştir. Geotekstil satın almak ve uygulatmak istiyorsanız, öncesinde çok ciddi bir araştırma yapmalısınız. Ürün ne kadar kaliteli olursa, yatırım maliyetiniz o kadar düşüş gösterir.