Örgülü ve Örgüsüz Geotekstil Kumaş

örgülü geotekstil kumaş

Geotekstil kumaş, geoteknik mühendisliği ile ilgili projeler için kullanılan geçirgen bir tekstil ürünü olarak tanımlanmaktadır. Örgüsüz geotekstil kumaş ve örgülü geotekstil kumaş olmak üzere iki grupta incelenir.

Örgüsüz Geotekstil Kumaş

Polipropilen sentetik kısa liflerin iğneleme yöntemiyle mekanik olarak keçeleştirilmesiyle oluşturulan ürüne örgüsüz geotekstil kumaş adı verilir. Örgüsüz geotekstil kumaşlarda atkı ve çözgü ipliği yoktur. Mukavemet ise liflerin birbirine karışması ve ısıl işlem ile sağlanır.

Örgüsüz Geotekstil Kumaş Kullanım Alanları

örgüsüz-geotekstil-kumaş

Örgüsüz geotekstil kumaş, şu amaçlar doğrultusunda sık sık tercih edilmektedir:

 • Drenaj: Örgüsüz geotekstiller, mekanik yöntemle birleştirilmiş örgüsüz yapısı ile ideal bir filtre malzemesidir. Geotekstiller ile teras bahçe drenajı, arazi drenajı, delikli boru kaplama yapmak mümkündür. Ayrıca tünel veya istinat duvarları gibi dikey uygulamalarda, yüksek düzlem içi drenaj kapasitesi ile bu zorlu uygulamalarda dahi drenajı sağlar.
 • Zayıf zemin ve yollarda: Zayıf zemin üzerine yapılması planlanan yapılarda temel malzemesinin zayıf zemine batması engellenerek zeminin stabilize edilmesi gerekir. Aksi takdirde yapının cinsine bağlı olarak kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle zayıf zeminlerde temel altında kullanılacak geotekstiller ayırıcı ve donatı malzemesi görevi görerek zemini stabilize eder ve beklenmeyen hasarların oluşmasını engeller.
 • Asfalt kaplamalarda: Eski asfalt üzerine yeni aşınma tabakası dökülmeden önce örgüsüz polipropilen geotekstil uygulaması yapılmalıdır. Geotekstiller yeni aşınma tabakasının altında kullanıldığında, alttaki çatlakların yeni dökülen aşınma tabakasına yansımasını geciktirir.
 • Erozyon Kontrolü: Kıyı yapılarında dolgu malzemelerinin dalga hareketinden dolayı hareket etmesini önlemek için filtre ve yataklama malzemesi olarak geotekstiller kullanılmaktadır. Bu tür uygulamalarda kullanılan geotekstil, kaba ve ince filtre malzemelerini etkin bir şekilde ayırır ve dalga hareketlerinden kaynaklanan emiş gücü ile ince malzemenin kaba malzeme ile karışmasını engeller.

Örgülü Geotekstil Kumaş

Örgülü geotekstil kumaş, birbirini dik açılarla kesen yüksek mukavemetli ipliklerin örülmesiyle yapılan yüksek mukavemetli toprak takviye ve ayırma malzemesidir. UV ışınlarına karşı %100 dayanıklı bir üründür. Ürünün temel işlevi zemin takviyesi olmasına rağmen geotekstil, geosentetik alanında birçok işlevi bir arada yerine getiren nadir malzemelerden biridir.

Örgülü geotekstil kumaş, zeminde kullanıldığında önemli avantajlar sağlar. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yüksek mukavemetli geotekstil malzeme zeminin taşıma kapasitesini arttırır.
 • Yol yapımında takviye tabakası olarak kullanılır.
 • Araç tekerleklerinden kaynaklanan çukurlaşma ve yere oturma gibi deformasyonları en aza indirir.
 • Temel malzemenin zemine karışmasını engeller ve dolguda kullanılan malzemenin kayıplarını en aza indirir.

Örgülü Geotekstil Kumaş Kullanım Alanları

Örgülü geotekstil kullanım alanları alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Zemin güçlendirme uygulamaları,
 • Bina temelleri,
 • Toprak dolgularını destek amaçlı,
 • Zemin ve asfalt takviyesi,
 • Sert zemin uygulamaları altında,
 • Toprak ve taneli toprak ayırma,
 • Çamur engelleme,
 • İstinat duvarları,
 • Zayıf toprakların iyileştirilmesi.

Geotekstil Kumaş Fiyatları

geotekstil-kumaş

Her üründe olduğu gibi geotekstil ürünün fiyatını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Kullanılacak kumaşın türü, kumaşın uzunluğu, seçilen firmanın fiyatlandırması, tercih edilen ürün kalitesi gibi daha birçok unsur fiyatta oldukça etkilidir. Ancak net bir fiyat bilgisi alabilmek için tercih ettiğiniz firma ile detaylıca görüşmeniz gerekir.

Geobera ve Geotekstil Kumaş

Eğer sizler de geotekstil kumaş konusunda uzman bir firmadan destek almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilir veya web sitemize göz atabilirsiniz. Dilerseniz aşağıda yer alan formu doldurabilir, talep oluşturabilir veya geotekstil membran hakkında bilgi alabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede size geri dönüş sağlayacak ve isteklerinizi bize iletecektir. Geobera olarak sizlere en iyi geotekstil keçe ürünleri en uygun fiyatlarda sunmaya hazırız!

Sıkça Sorulan Sorular

 • Geotekstil kumaştan su geçer mi?

Örgüsüz geotekstil kumaşın iğneyle delinmiş ve poli-bükümlü çeşitleri suyun kolayca akmasını sağlamakla beraber genellikle drenaj, filtreleme ve zemin stabilizasyonunu desteklemek için peyzaj malzemesi olarak kullanılır.

 • Örgülü ve örgüsüz geotekstil kumaş arasındaki fark nedir?

Genellikle örgülü geotekstil kumaşlar daha yüksek mukavemet değerlerine sahipken, örgüsüz kumaşlar daha yüksek akış ve geçirgenlik özelliğine sahiptir. İki malzeme arasındaki farkı ayırt etmenin en kolay yolu, ürünün ne kadar esnediğine bakmaktır. Örgüsüz geotekstil kumaşlar, çok daha esnek bir yapıdadır.