Geotekstil Keçe Özellikleri ve Üreticileri

geotekstil

Geotekstil keçe farklı gramajlarda üretilebildiği gibi dokumalı ya da dokumasız formlarda da üretilmektedir. 100 m2 veya 200 m2 alanı kaplayacak uzunlukta 150 gr, 250 gr, 300 gr, 400 gr’lık rulolar halinde piyasaya sürülmektedir.

“Dokunmamış geotekstil” terimi, liflerin birbirine dolanmasıyla birbirine bağlanan bir ağ yapısına sahip olan bir tabaka veya kumaşa karşılık gelir. Dokunmamış jeotekstiller, uzaktan neredeyse keçe gibi görünen çok amaçlı kumaşlardır. Bu ürünler için ana işlev filtreleme ve ayırmadır.

Geotekstiller genellikle sivil inşaat projelerinde toprağın özelliklerini iyileştirmek için kullanılır. Toprak uçup gittiğinde ve “zayıf toprak” olarak kabul edildiğinde, dokunmamış jeotekstiller onu daha yönetilebilir hale getirebilir. Böylece sorunlu bir alanın kullanılabilir hale gelmesini sağlarlar. İnşaat uygulamalarında toprak veya yapı malzemeleri ile temas halinde kullanılan geçirgenlik özelliği taşıyan bir tekstil malzemesidir. Geotekstil keçe inşaat uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Korozyona dayanıklı yapısının yanı sıra darbelere karşı da dirençli bir yapıya sahiptir. Bunların yapılması daha uzun sürer, ancak aynı zamanda yüksek bir çekme mukavemetine ve yük kapasitesine sahiptir. Geotekstiller çoğunlukla yol yapımında, özellikle toprak yapısını iyileştirmek için yollar arasındaki boşlukları doldurmak için kullanılır. Geotekstil, yollar, binalar, barajlar ve daha fazlası gibi İnşaat ve altyapı için kullanılan ideal malzemelerdir.

Deniz suyu, küf, pas gibi çürümeyi hızlandıran etkenlere karşı yüksek bir direnç gösterir. Ayrıca inşaat uygulamalarında farklı maddelerden oluşan katlar arasında ayırıcı malzeme olarak kullanılır. Diğer yandan ısı yalıtım malzemesi olan strafor, köpük, söve, yapışkan tozlar gibi ürünleri korur. Bazı nakliye firmaları tarafından mobilya taşıma işleminde ambalaj ve darbelerden korumak için kaplama malzemesi olarak da kullanılmaktadır. İstinat duvarlarında bu ürünler çoğunlukla drenaj amaçlı kullanılır. Bunun yanı sıra geotekstil keçe sayesinde çok miktarda filtre malzemesi gerekli değildir. İmalatı ve çalışması kolay olduğu için proje ve imalatların uygulanmasını kolaylaştırır. Binalarda, temellerden teraslara kadar bina genelinde özellikle geotekstiller kullanılmaktadır. Geotekstil keçeler, filtrasyon, ayırma, drenaj ve güçlendirme amacıyla yamaçlarda ve kıyılarda kullanılmaktadır. Özellikle ayırma, yük dağılımı ve koruyucu özellikleri ile dere, nehir, deniz gibi sulu ortamlardan geçen köprü, viyadük, tünel vb. imalatlarında kullanılmaktadır. Bu ürünler aynı zamanda spor sahaları gibi geniş alanların drenaj sistemleri içerisinde çok faydalı bir şekilde kullanılmaktadır.

Malta’da Geotekstil Keçelerin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Karayollarında çökme ve bozulmayı önlemek ve inşaat temellerinde bina basınç yayabilmek için ayrı bir tabaka olarak kullanılmaktadır. Geotekstil keçe, çatı ve zeminlerde kullanılan su ve yalıtım malzemelerini korumak için idealdir. İnşaat uygulamaları ve alanlarının yanı sıra mobilya ve ayakkabı sektöründe de bu ürün oldukça yaygındır. Bu ve benzeri sektörlerdeki üretim süreçlerinin vazgeçilmez malzemeleri arasında yer almaktadır. Bu uygulamalar yol yapım aşamasında yumuşak zemine filtre tabakası serildiğinde de yapılmaktadır. Yüksek çekime dayanıklı geogrid tipi malzemeler, asfalt yollarda ve pistlerde, özellikle trafik ışığı yaklaşma bölümleri ve havalimanı kargo terminalleri gibi streslerin yüksek olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Bazı nakliye firmaları tarafından mobilya taşıma işleminde ambalaj ve darbelerden korumak için kaplama malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Bu, suyu emmek veya filtrelemek yerine tutacakları anlamına gelir. Bu nedenle, projeniz için filtreleme büyük bir öncelikse, başka bir şey kullanmayı düşünebilirsiniz.

geotekstil keçe

Yollar geotekstilin en çok kullanılan alanlarıdır. Geotekstil için en yaygın kullanımlarından biri asfaltsız yollardır. Temel zemininin yumuşak katmanlara sahip bir zemin olması veya yağışlı mevsimlerde olması durumunda destekleyici bir katman olarak işlev görür. Araç yükleri sonucunda tekerlek geçişlerinde, sıkıştırma noktalarında ve zeminde lokal çökmeler gözlemlenebilir. Temel zemininin kohezyonsuz olduğu veya silt gibi az kohezyonlu suya doygun zemin olduğu durumlarda, taşıtlar tarafından uygulanan tekrarlı yükler ve diğer hareketli yükler yüksek boşluk suyu basınçlarına neden olur. Bu, zeminin kısmen sıvılaşmasına neden olabilir. Bu gibi pek çok durumu yaşanmadan önleyen geotekstili yaşamınızın pek çok noktasında görebilir ve avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Geotekstil Keçe Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Geotekstiller, yağmurlu günlerde topraklarımızı koruyan ve güçlü bir şekilde bağlanan büyük levhalardır. Daha çok yol inşaatlarında filtrasyon ve ayırma amacıyla kullanılır. Küçük çakılların ve kum agregalarının göçüne karşı korur. Geotekstiller, toprağı güçlendirmek ve hasar görmesini önlemek için kullanılan ince ve güçlü membran kumaşlardır. Membran etkisi sayesinde aynı zamanda bir nevi takviye görevi görür. Geotekstil uygulamaları, asfaltsız yol tasarım yöntem ve ilkeleri için, asfalt yolların ve uçuş pistlerinin yapım aşaması için veya yumuşak zemin üzerine de yapılmaktadır. Geotekstiller, filtrasyon, drenaj, ayırma ve güçlendirme amacıyla zemin altına uygulanır. Barajlarda geotekstillerin olası kullanımları da pek çok teknik problemin önlenmesinde önemli bir göreve sahiptir. Ayırma özelliği ile farklı katmanların birbirine karışmasını engeller, kaçakların kontrollü drenajını, yüzey ve yağmur sularının atıklara ulaşmadan drenajını sağlar.

geotekstil keçe maliyetleri

Yine geotekstiller, normal doğal filtre malzemelerine göre çok daha ince olduğu için atık depolama tesislerinin en önemli sorunlarından biri olan zemin probleminde optimum alan ve hacmin kullanılmasına olanak sağlar. Ayrıca dokumasız geotekstillerin kanalizasyonlarda ilk kullanımı barajlarda olmuştur. Geotekstilin temel işlevi, suyun alt katmanlara sızmasını engellemektir. Elde edilen bulgularda bu uygulama donatı tabakasının ömrünü 3 ila 10 kat arttırdığı tespit edilmiştir. Yansıma çatlaklarını geciktirir, eski kaplamadaki çatlakların üstteki yeni donatı tabakasına yansımasını engeller. Bu katman, su sızmasını önleyerek kaplama stabilitesini arttırır. Geotekstiller su yalıtımında koruyucu ve drenaj elemanı olarak kullanılmaktadır. Öte yandan kaplama ömrünü uzatır ve çatlamayı geciktirir. Geotekstiller, delikli bir borunun etrafına veya bir hendek etrafına sarılarak kanalizasyonlarda kullanılabilir.

Geotekstil Uygulaması Hizmeti Nereden Alınmalıdır?

Bu uygulamalar güvenlik ve insan sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü bu amaçlar için kullanacağınız ürünlerin tamamı kaliteli değilse uygulama sonrasında bazı ciddi teknik problemler ile yüz yüze gelmek zorunda kalabilirsiniz. Yüksek geçirgenliğe sahip geotekstil keçeler yağmur, zemin ve yüzey suyu drenajı dahil olmak üzere inşaat uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sayede oldukça uzun bir zaman boyunca kullanabileceğiniz ve bütçe dostu maliyetler ile oluşturabileceğiniz bir drenaj sistemi sağlanabilmektedir. Temel zemininin yumuşak katmanlara sahip bir zemin olması veya yağışlı mevsimlerde olması durumunda destekleyici bir katman olarak işlev görür. Araç yükleri sonucunda tekerlek geçişlerinde, sıkıştırma noktalarında ve zeminde lokal çökmeler gözlemlenebilir.

Destek ve stabilizasyon için dokuma geotekstiller kullanılır. Kumaş toprağı yerinde tutar, kaymayı veya hareketi önler ve üzerindeki yapı için sabit bir temel oluşturur. Dokuma kumaşlar ayrıca, çökme veya yıkanma riski olan kıyı şeritlerini veya kumsalları desteklemek ve ayrıca alanları rüzgar hasarından korumak için kullanılır. Uygulaması kolay olduğu için bakım maliyetlerinin yanı sıra işçilik maliyetlerini de düşürür. Geotekstil keçeler, filtrasyon, ayırma, drenaj ve güçlendirme amacıyla yamaçlarda ve kıyılarda kullanılmaktadır. Çoğunlukla drenaj borusuna ihtiyaç duyulmadan kullanılır. Kademeli, ince ve pahalı kum filtre malzemesine ihtiyaç yoktur, tek boyutlu, derecelendirilmemiş, kaba ve ucuz doğal malzemeler kullanmak yeterlidir. Tüm bu bilgilerin ışığında eğer kaliteli ve güvenilir bir geotekstil üreticisi arıyorsanız Geobera firmasının ürünlerinin kalitesine güvenebilirsiniz. ABD, İngiltere, Rusya, Sırbistan, Fas, Fransa, Cezayir, Arnavutluk vb. gibi çok çeşitli ihracat ağlarına sahiptir.

Projeleriniz ve geotekstil keçe maliyetleri hakkında daha detaylı ve ücretsiz danışmanlık almak için +90 212 678 13 13 numaralı telefonlarımızı arayarak bize hemen ulaşın!