Geosentetik Ne Demektir?

geosentetik

Teknolojinin gelişmesi ile insan yaşamında farklılaşan ve kullanım alanı genişleyen ürünlerden bir tanesi de geosentetik olmuştur. Yenilikçi bir malzeme olması ve kullanıldığı alana değer katması sayesinde oldukça dikkat çekici bir seçenek olan bu ürünün gün geçtikçe daha geniş bir alanda kullanıldığından bahsetmek gerekir. Bu kapsamda geosentetik ile elde edilen avantajlar oldukça kapsamlıdır.
Geosentetik malzemeler genellikle yapı ve inşaat sektöründe tercih edilen unsurlardır. Temel maddeleri polimerik bir ürün olduğundan kalite ve dayanıklılık noktasında ciddi başarı sağlarlar. Geosentetik ürünlere zaman zaman geomembran ismi de verilmektedir. Membran görevini gören bir ürün olması sayesinde klasik inşaat işlemlerinin yanı sıra aynı zamanda yenilikçi çözümlere de çok basit bir şekilde ayak uydurur.
Zemin uygulamalarında stabil bir ortam ortaya koymak ve kaliteli çözümler sağlamak açısından değerli olan geosentetik ürünleri siz de tercih ederek projenize anlam ve değer katabilirsiniz. Kullanım alanı ve amacına göre farklı çözümleri bulunan bu ürünlerin, çok kaliteli sonuçlar sağlaması kullanım sahasını da her geçen gün genişletmektedir.

Geosentetik ve Üretim Süreçleri

Geosentetik, amacı insan yaşamını daha kolay bir şekilde tasarlamayı sağlayan seçeneklerden bir tanesidir. Bu nedenle de ürüne olan ilgi her geçen gün artarak devam etmektedir. Ancak ürünün bu denli ilgi görmesinin karşılığında ürünlerin üretimi sırasında tercih edilen hammadde çok çeşitli değildir.
Ürünlerin hammadde tercihlerinde kullanım alanı oldukça değerli bir rol oynarken bu noktada 4 farklı ürün tipinden söz edebiliriz. Projenize değer katması açısından aşağıda sıraladığımız geosentetik kil astar hammaddelerini daha yakından incelemeniz mümkündür.

  • PP (Polipropilen)
  • PET, PE (Polyester)
  • HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen)
  • LDPE (Düşük Yoğunluklu Polietilen)

Yukarıda da görülebileceği üzere temel malzemesi polimerik maddeler olan geosentetik kil astarın sağladığı güç ve direnç oldukça değerlidir. Bu nedenle de zeinde başvuracağınız uygulamalarda kaliteyi yakalamak adına çok farklı çözümler aramak yerine daha kaliteli bir seçenek olan geosentetik kil astara yönelmenizi öneriyoruz.

Geosentetik Kil Astar Neden Tercih Edilmektedir?

geosentetik donatı

Geosentetik kil astar, halı saha yapımı ve diğer bazı zemin uygulamalarının gerçekleştiği projelerden dikkat çeken seçeneklerden olur. Amaç halıyı doğrudan yere sermek yerine koruyucu ve stabilizatör görevi gören uygulamalar çerçevesinde kaliteyi yakalamaktır. Uygulandığı noktada oldukça kaliteli sonuçlara zemin hazırlayan geosentetik kil astarın zeminden gelecek olumsuzlukları önlediğini ifade etmek gerekir.
Halı saha yapımı süreçlerinde en çok karşı karşıya kalınan problemlerden bir tanesi de zemindeki hatalardır. Zeminin yeteri kadar düz olmamasının yanı sıra sporcu sağlığını olumlu etkileyecek şekilde zemin hazırlığının gerçekleştirilmemesi de ciddi bir sorundur. Bu durumda geotekstil kil astar kullanılarak ortaya çıkabilecek bütün problemlerin giderilmesi mümkündür.

Halı saha yapımı esnasında geosentetik kullanılan ve kullanılmayan projeler karşılaştırıldığında geosentetik kullanılan çözümlerin daha kaliteli sonuçlar ortaya çıkardığı apaçık ortadadır. Özellikle çim ömrünü uzatan ve sporcuların daha kaliteli bir deneyim yaşamasını sağlayan bu çözümle başarılı bir halı saha yapısı elde etmeye kapı aralayabilirsiniz.

Zemin Güçlendirme Uygulamaları

Geosentetik kil astar ile başvurulacak çözümlerden bir tanesi de zemin güçlendirme uygulamalarıdır. Zeminin yeterince stabil olmadığı durumlarda ekstra uygulamalara başvurulması ve düzeltmeler yapılması gerekir. Başta maliyet olmak üzere ekstra çaba da gerektiren bu işlem için zaman kaybetme de söz konusudur.

Halı saha yapımı projelerinde zeminin çim serme işlemleri öncesinde hazırlanarak kullanılabilir hale getirilmesi maksadıyla geosentetik kullanılmaktadır. Hem mevcut zemindeki bozuklukları gideren bu ürün hem de halının yer ile bütünleşmesini kusursuz bir şekilde sağlar. Bu anlamda en kaliteli ve ideal çözümlerin yakalanabilmesi mümkün olur.
Siz de projenizin kusursuz ve güçlü bir yapıya sahip olmasını arzu ediyorsanız yapmanız gereken tek şeyin kesinlikle geosentetik kil astar çözümlerinden yararlanmak olacağını unutmamalısınız.

Çevreci Çözümler ve Erozyon Önleme Avantajı

Zemin konusunda oldukça başarılı alternatiflere kapı araladığı bilinen geosentetik çözümleri diğer çözümlerden ayıran bir diğer özelliği de çevreci olmasıdır. Üretildiği hammaddenin kalitesi itibarıyla çevreye herhangi bir olumsuz etki yaymayan geosentetik kil astar farklı ürünlere olan talebi de azaltır. Bu kapsamda çevreye olumsuz etki edecek bir ürün yerine geosentetik kullanılması avantajları zirveye çıkarır.
Geosentetik ile elde edilebilecek olan en değerli avantajlardan bir tanesi de hiç şüphesiz erozyon kontrolü olacaktır. Zeminin daha stabil olmasını destekleyen ve kaliteli çözümler sağlayan bu ürünler sayesinde erozyon ortadan kalkar. Toprağı bir arada tutan ürünle en avantajlı seçeneklerden fayda elde etmek mümkün olur.

Kullanım avantajlarının sağladığı ayrıcalıklar sayesinde kalitenin daima zirvede olduğu bu seçenekle siz de projenizi en iyi noktaya taşıyabilirsiniz. Özellikle de zemin sorunları yaşadığınız bir projeniz varsa mutlaka geosentetik kil astar seçeneklerinden faydalanmaya başlamalısınız. Projenize ayrıcalıklar katacak ve her anlamda size fayda sağlayacak olan geosentetik donatı sayesinde sizde hemen çeşitli avantajlardan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Geosentetik Donatı Nerelerde Kullanılır?

geosentetik kil astar

Geosentetik donatı, insan yaşamının farklı alanlarında kalite ve üstün performans sağlamak açısından tercih edilen oldukça özel ürünlerden bir tanesidir. Bu nedenle de projelerinizde ve zemin uygulamalarında en iyi çözümü elde etmek için mutlaka geosentetik kullanmanız gerekir.
Aşağıda kullanım alanlarını ve sunduğu çözümleri kullandığımız geosentetik sayesinde siz de kaliteli ve başarılı çözümlerden faydalanma imkânı yakalayabileceksiniz. Şimdi gelin bu ürünün yaşamınıza katacağı avantajların neler olduğuna bir göz atalım!

– Farklı Zeminleri Birbirinden Ayırmaktadır
Zeminlerin birbirinden ayrılması genellikle proje taleplerine göre farklılaşır. Bu nedenle de örneğin toprak ve halı sahada kullanılan çimin birbirinden ayrılmasının en büyük destekçisi geosentetik kil astardır. Bu amaçla kullanımın gerekçesini üstteki zeminin kirlenmesi ve hasar görmesini önleme olarak ifade etmek gerekir.
Halı saha projelerinden yol çıkarak yapılacak olan uygulamalarda en değerli konu halı saha çiminin toprak ya da diğer zeminlerden olumsuz etkilenmesidir. Doğrudan toprak üzerine yerleştirildiğinde çimin çabuk yıpranması ihtimali ortaya çıkarken bu da maliyetleri etkiler. Zira çimin aşağıdan hasar almasına neden olacak durumların engellenmesi ancak geosentetik kil astar ile mümkündür.

– Taşıma Kapasitesini Arttırır
Geosentetik kullanımı insan yaşamında çok ciddi avantajlar getirirken en değerli konulardan bir tanesinin de taşıma kapasitesi noktasında ciddi ayrıcalıklar sağlamasıdır. Toprak zemin yığılırken çok yüksek oranda toprağın bir yere boşaltılması halinde toprağın birbiri üzerinden kayması muhtemeldir. Bu nedenle de araya gerçekleşen uygulamalar sayesinde kayma ya da diğer olumsuzlukların ortadan kalkması mümkün olur.
Geosentetik kil astarın daha stabil bir zemin sağlayacak olması insan yaşamında avantajları bir araya getirmeyi sağlar. Siz de halı saha projeniz ya da diğer bazı çözümler için mutlaka geosentetik ayrıcalıklarından faydalanmalısınız. Zemin kayması ya da diğer benzer olumsuzlukların ortaya çıkmasına engel olmak adına bu seçeneğin ciddi bir avantaj olacağını unutmamalısınız.

– Yalıtım İmkânı Sunar
Halı sahalar ve diğer bazı projelerde zeminden gelen etkilerin en aza indirilmesi oldukça değerlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken pek çok detay vardır. Projenizde zeminden gelecek soğuk ve sıcak hava etkilerinin olumsuzluğa neden olmasını önlemek açısından yapmanız gereken tek şey bu ürünleri kullanmaktır.
Geosentetik donatı son dönemde çok tercih edilse de doğru bir şekilde uygulanması ve kaliteli çözümler sunması değerlidir. Aksi takdirde başarılı bir çözüm elde etmek çok mümkün olmayacaktır. Firmamıza başvurduğunuzda geosentetik ile alakalı bütün çözümlerden faydalanma şansı elde edebileceksiniz. Özellikle de maliyet avantajı ve doğru uygulama bu çözümle alakalı sizi bekleyen en değerli konular olacaktır.
Projenize değer katacak yenilikçi uygulamalar için vakit kaybetmek yerine bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kalite, yüksek standartlar ve birbirinden değerli çözümler sadece firmamızla gerçekleştireceğiniz iş birlikleri ile mümkün olacak!

2 Comments

  • […] Geotekstil keçe farklı gramajlarda üretilebildiği gibi dokumalı ya da dokumasız formlarda da üretilmektedir. 100 m2 veya 200 m2 alanı kaplayacak uzunlukta 150 gr, 250 gr, 300 gr, 400 gr’lık rulolar halinde piyasaya sürülmektedir. […]

  • […] kum ve moloz arasına döşenen ve diğer katmanların işlevini sürdürmesine olanak sağlayan geosentetik çeşitleri arasında yer alan geogrid zemin güçlendirme sistemleri,  daha büyük moloz parçaları […]

Comments are closed.