Geotekstil Nedir?

geotekstil

Geotekstil: Dokusuz yüzey ürünleri olan polyester, polipropilen malzemelerden elyaf iğneleme yöntemiyle birleştirilen, geniş üretim kapasitesi olan ürünlerdir.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Gün geçmiyor ki teknolojik gelişimlerle birlikte yeni ürünler hayatımıza girmesin. Özellikle inşaat firmaları zemin çözümlerine çok önem vermektedir, bunun en büyük sebebi bir yapının temeli ne kadar sağlam olursa, o yapı o kadar fazla ve uzun ömürlü ayakta kalabilir. Özellikle inşaat mühendislerinin zemin mekaniğinde kullandıkları, sorunları çözebilen ucuz ve kalıcı bir çözüm olan “geotekstil” kullanılmaktadır

Geotekstil’in Zemine Kazandırdığı Faydalar Nelerdir?

geotekstil-keçe-üreticileri

Uygulandığı yerde olumlu sonuçlar doğuran bu ürünün, birbirinden farklı faydaları mevcuttur. Nedir bu faydalar? Takviye fonksiyonu, koruma fonksiyonu, ayırma fonksiyonu, drenaj fonksiyonu ve filtre fonksiyonudur. İnşaat projelerinde sıklıkla kullanılan geotekstil, yapının bir parçası olan kaya ve toprak geçirimli bir tekstil ürünüdür diyebiliriz. Son dönemlerde çok fazla kullanılan ve olumlu sonuçlar doğuran geotekstillerin, iki çeşidinden söz etmek mümkündür. Geotekstiller; örgüsüz geotekstil ve örgülü geotekstiller olarak ikiye ayrılmaktadır. Mekanik ısıl ve kimyasal birleştirme gibi özel işlem görmüş geotekstillere rastlamak da mümkündür. Çok farklı malzeme çeşidinden üretilen geotekstiller; yollara ve filtreleme drenajlarına döşenebilmektedir. Erozyon kontrolü de sağlayabilen geotekstil, zeminin sağlamlığını stabilizizasyonunu ve desteğini arttıran yenilikçi ürünlerdir.

Geotekstil kumaş (geotekstil keçe), oldukça hafif bir malzemedir ve inşaat sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. İnşaat zeminlerinin filtrasyonunu da sağlamaktadır. Mukavameti güçlü olan geotekstil, boru çevresi, drenaj altında ve saha akıntısı olan yerlerde tercih edilmektedir. Farklı ağırlıklarda üretilebilen geotekstil, yapınıza uygun maliyetli çözüm sağladığı gibi ekonomik maliyette sizlere çözüm sunmuş olur.

Geotekstilde çok fazla uygulama alanı bulunmakta, fakat nerede uygulanabileceği tamamen fonksiyonlarına bağlı olmaktadır. Nedir bu fonksiyonlar dilerseniz birlikte göz atmaya çalışalım. Koruma, yalıtım, ayırma, güçlendirme, filtrasyon ve drenaj olmak üzere, altı farklı kritere göre hareket edilmelidir.

Geotekstil Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

geotekstil kumaş

  • Geotekstil UV ışınlarına dayanıklı bir üründür.
  • Geotekstil asit, bakteri ve alkali gibi mikroorganizmalara dayanıklıdır.
  • Geotekstil çekme, kopma uzama ve delinmeye karşı dayanıklıdır.
  • Geotekstil zamanla toprak içerisinde değişmektedir.
  • Geotekstili ıslandığından zarar görmez ve herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.
  • Geotekstil filtre-drenaj kompleks fonksiyonlarında geçirgenliğine uyumludur.
  • Geotestil yerleşeceği zemininin mukavemetini arttırır.

Geotekstil kumaş (geotekstil keçe) yerleştirileceği zeminin düz olmalı ve yükleme hesabının iyi yapılması gerekmektedir. Yapılarınızı oluştururken geotekstil kullanmak istiyorsanız, malzemeyi doğru yerden tedarik etmek durumundasınız. Kaliteli malzemeyi doğru biçimde ve zamanında elde etmek için, mutlaka öncesinde titiz bir araştırma yapmalısınız. Doğru geotekstili bulmazsanız az önce yukarıda saydığım hiçbir özelliğinden yararlanamazsınız. Bir yapının zemin kısmı çözülmezse üzerine hangi yapı gelirse gelsin çabuk yıpranacaktır. Yapılarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız geotekstil kullanmalısınız ve kullanacağınız geoteksitlin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Geotekstilin en büyük özelliklerinden birisi de zemini tutmasıdır.

Geosentetik ve Geotekstil ürünlerimiz hakkında canlı destekle iletişime geçebilir ve projeleriniz için fiyat bilgisi alabilirsiniz:  0 (212) 678 13 13