Geodrenaj Neden Kullanılmalıdır?

geodrenaj

Bir Drenaj Sistemi Olarak Geodrenaj

Kabarcıklı bir yapıya sahip olan geodrenaj, yüksek yoğunluklu polietilenden üretilmektedir ve kimyasallara dayanıklı bir drenaj ve toprak altı geotekstil drenaj levhasıdır. Geodrenajın uygulanmasında geogridler gibi birçok farklı geo ürün kullanılabilmektedir. Geogrid üzerine dolgu veya granüler malzeme serildiğinde, malzeme taneleri geogridin gözenekleri arasına yerleşir ve malzeme ile kenetlenir. Son derece dayanıklı bir yapıya sahip olan geogridin içine kenetlenen dolgu malzemesi, güçlendirilmiş bir zemin oluşturur ve hedeflenen görevi başarı ile yerine getirir.

Geodrenaj Uygulaması

Suyun alandan doğal yöntemlerle uzaklaştırılamadığı durumlarda, projeye uygun olarak toprak en az 40 cm derinliğinde ve 40 cm genişliğinde kazılmalıdır. Bina kenarlarında temel seviyesinden en az 40 cm aşağıda ve drenaj hatları oluşturulmalıdır. Projeye uygun olarak kazılıp açılan kanallara en az 10 cm yüksekliğinde nehir çakıl veya çakıl tabakası döşenmesi gerekmektedir. Bu 10 cm'lik çakıllı alana borular döşenmelidir. Bu borular, üzerindeki delikler sayesinde kendi içinde su toplama potansiyeline sahip borulardır.

geodrenaj-kurulumu

Borular suyun tahliye edilmesi için doğru yaklaşık %1 eğimle döşenmelidir. Bu eğimi verebilmek için eğim hesabı yapılmalı ve işlem toprak kazılırken veya çakıl döşenirken yapılmalıdır. Ayrıca borular döşenmeden önce drenaj keçeleri ile sarılmalı ve tel ile bağlanmalıdır. Çünkü boru keçe ile sarılmadığı takdirde zamanla yabani otlar, ağaç kökleri ve kirler boruyu doldurmaya başlayacak ve drenaj borusunun işlevini kaybetmesine neden olacaktır. Boru döşeme işlemi tamamlandıktan sonra boru, boruyu kaplayacak kadar çakıl ile tamamen kapatılmalıdır. Yani bu boru tamamen çakıl taşın içinde kalmalıdır. Daha sonra kalan kısım toprakla kapatılmalıdır. Bu toprak yüksekliği 15 cm'yi geçmemelidir. Toprak seviyesi yükseldikçe, suyun çakıllara inmesi ve tahliye edilmesi zor olabilir.

Geodrenaj hatlarının yapılması genellikle kolaydır. Ancak maliyetlerden kaçınmak için genellikle göz ardı edilen bir unsurdur. Ancak alan düz ise mutlaka alana drenaj hattı çekilmesi gerekir. Hem yapısal hem de bitkisel olarak daha gerçekçi uygulamalar için bu çözüm kesinlikle işe yaramaktadır. Bu nedenle tasarım aşamasında bu sistemler göz önünde bulundurulmalıdır. Geodrenaj sistemi, daha sonra ekstra masraf yapmaktan sizi kurtaracaktır. Özellikle uygulamaya başlamadan önce her tasarımcının dikkat etmesi gereken en önemli faktör fazla suyun tahliyesi olmalıdır. Alanda kullanılacak bitkilerin su ihtiyacından sonra ek bir sulama sistemi uygulayarak bitkilerinize yeterince su vermiş olacak ve binalarınızı yoğun sudan kurtarmış olacaksınız.

Geodrenajın Avantajları

Geodrenaj, Integral Group tarafından yirmi yılı aşkın süredir yüksek dirençli polyester iplikleriyle üretilmektedir. Geodrenaj sistem, teknolojinin uzmanlıkla bir araya getirilerek ortaya çıkarıldığı bir üründür. Ürünler ileri dokuma teknolojisi ile hazırlanıp korunmakta ve kolay işlenebilmesi için PVC ile kaplanmaktadır.

Geodrenaj sisteminin başlıca faydalarını saymamız gerekirse, bütçe dostu ve uzun ömürlü mühendislik çözümleri sunan bir ürün olduğunu söylemek mümkündür. Diğer sistemler ile karşılaştırıldığında oldukça ekonomik bir ürün olduğu görülmektedir. Nemi kolayca iletmekle beraber yeşil bitkilerin büyümesine engel olmaz. Bu nedenle, bu sistem gerçekten çevre dostudur. Geodrenaj sistemlerinde kullanılan geogridler aşınma direncine sahiptir. Öte yandan UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı güçlü bir dirence sahiptir. Ayrıca geogridler ile bir drenaj sistemi kurmak çok basittir. Çünkü geogridler hafif, kolay taşınabilir ve katlanabilir malzemelerdir. Bu nedenle uygulama hem basit hem de hızlıdır.

Geodrenaj Kullanım Alanları

geodrenaj-üreticileri

Geodrenaj genellikle göz ardı edilen ancak aslında oldukça önemli bir işlev görür: herhangi bir yapının düşeyde ve yatayda neme ve basınçlı sulara karşı korunmasını sağlar. Böylece yapıya ulaşabilecek ve zarar verebilecek herhangi topraktan gelen su, drenaj kanallarına iletilir ve yapı zarar görmez.

Geobera ve Geodrenaj Fiyatları

Geogrid fiyatları, geogridlerin uygulama şekilleri kadar çeşitlilik göstermekte ve üretici firma şartlarına göre farklılık göstermektedir. Gelişen teknoloji ve imkânlarla birlikte geogrid fiyatlarının her geçen gün düştüğünü ve kullanım alanlarının arttığını söylemek mümkündür. Geogridlerin kullanımı ve fonksiyonlarının artması nedeniyle son yıllarda geogrid firmalarının sayısı artmıştır. Ancak kaliteli geodrenaj kurulumu yaptırmak istiyorsanız ve ileride herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız bu konuda deneyimli ve uzman bir firma ile çalışmanız son derece faydalı olacaktır.

Geodrenaj alanında lider firmalar arasında yer alan Geobera, kurulduğu günden bu yana müşterilerine en kaliteli ürünleri ve hizmetleri sunmaktadır. Uzman ekibi sayesinde geo drenaj alanında birçok farklı ürünü dünyanın birçok ülkesine ihraç etmektedir: ABD, İngiltere, Rusya, Cezayir, Sudan, Arnavutluk, Fas, Fransa, Malta, Filipinler ve birçok Afrika ülkesi. Bu sektörde her geçen gün bu ekip hizmet kalitelerini sürekli artırarak itibar kazanmaktadır. Geobera’nın misyonu, sektöre yeni bir bakış açısı kazandırmaktır. Yani bu ekip her zaman yeni bir şey yaratmakta ve bu yeni keşifleri müşterilerine en kaliteli şekilde sunmaktadır. Mevcut modelleri çok yenilikçi fikirler ve müşterilerin ihtiyaçları ile günden güne geliştirmektedir.

Eğer sizler de yapılarınızın güvende kalmasını istiyor ve suyun zararlarının üstesinden gelmek istiyorsanız, yurtiçi ve yurtdışında önde gelen geodrenaj üreticilerinden biri olan Geobera ile iletişime geçebilir ve geotekstil drenaj kumaşı alabilirsiniz. Geodrenaj sürecine deneyimli ekibimizle adım atmak istiyorsanız detaylı bilgi için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Lider geodrenaj üreticileri arasında yer alan Geobera ailesi sizlere en yakın zamanda geri dönüş sağlayacağız!