Geosentetik Uygulaması ile Atık Yönetimi

geosentetik uygulama firması

Teknolojinin her alanında olduğu gibi uygulamalar, yenilikçi malzemelerin üretimi ve kullanımı alanlarında da oldukça gelişmiş ve bu gelişim birçok ürüne olan talebi arttırmıştır. Geosentetik malzemeler de bu malzemelerden biridir ve polimerik malzemelerden üretilmekle beraber genellikle inşaat sektöründe de sıklıkla kullanılır. İnşaat sektöründe klasik yöntemlere alternatif olarak tercih edilmesinin yanı sıra kaynakların ve enerjinin korunması gibi yöntemlerle de bir arada kullanılabilir. Son yıllarda geosentetik malzemelerin bir kullanım alanı daha ortaya çıkmıştır: Atık yönetimi. Bu yazımızda, sizlere lider geosentetik malzemeler üreticisi Geobera olarak, doğanın korunması için oldukça önemli olan atık yönetiminde geosentetik malzemelerin önemi ve geosentetik uygulaması hakkında detaylı bilgi sunmaya çalışacağız.

Geosentetik Ürünler

Geosentetik denilince akla ilk olarak geotekstil, geogrid, geomembran, geokompozit, geosentetik kil örtü gelmektedir. Geotekstil, geogrid ve geomembran, geosentetikler arasında en sık kullanılan ve öne çıkan ürünlerdendir. Şimdi gelin bu geosentetik ürünleri detaylı bir şekilde inceleyelim!

  • Geotekstil: Genellikle inşaat projelerinde veya toprak özelliklerini iyileştirmek amacıyla kullanılır. Geotekstil, inşaat projelerinin yanı sıra yol yapımı, demiryolu yapımı, drenaj filtrasyonu, nehir, kanal ve kıyı işleri veya erozyon kontrolünde kullanılmaktadır.
  • Geogrid: Tek eksenli, çift eksenli ve üç eksenli geogrid türleri mevcut olmakla birlikte ürün, inşaat sektörüne dair uygulamalarda veya asfalt yolların ömrünü uzatmak amacıyla tercih edilebilir. Çevre dostu bir ürün olması sayesinde doğaya zarar vermez.
  • Geomembran: Geomembran uygulaması genellikle sızdırmazlık için tercih edilir ancak kimyasalların veya diğer tehlikeli su sızıntılarının çevreyi kirletmesini önlemek için de kullanılabilir. Bu nedenle, atık yönetimi için de oldukça önemli bir role sahiptir.

Geosentetiklerin Önemi

geosentetik-uygulaması-maliyeti

Geotekstil kullanım alanları oldukça fazla olmakla beraber birçok ürün birçok amaç doğrultusunda tercih edilmektedir. Bazı geosentetikler, farklı türdeki topraklara yer alan malzemeleri ayırmak için kullanılır. Diğer ürünler ise filtrasyon için kullanılır. Yeterli sıvı drenajına izin vermekle beraber ürün aynı zamanda zararlı maddelerin suya karışmasını engeller. Diğer geosentetikler ise takviye amaçlı kullanılabilir. Ürün ile beraber malzeme veya maddenin genel stabilitesini ve yük taşıma kapasitesini arttırmak hedeflenmektedir. Geosentetik malzemeler ayrıca drenaj ve erozyon kontrolü amacıyla da sıkça tercih edilmektedir.

Geosentetiklerin Kullanım Alanları

Geosentetik malzemeler, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır ve birden fazla kullanım alanına sahiptirler. Geosentetik ürünler; örgülü, pürüzlü, pürüzsüz gibi farklı özelliklere sahiptir.

Geosentetiklerin asıl rolü, mekanların yapımında ve tasarımında ön plana çıkmaktadır. Böylece yol yapımında, kalıcı veya geçici yollarda, yol genişletme ve asfalt işlerinde, bina inşaatı ve temel yapımında, barajlarda, yapay göletler ve su depolarında ve daha pek çok yerde kullanılabilirler. Ayrıca su tasarrufu sağlamak, buharlaşmayı kontrol altına almak, erozyon olasılığını en aza indirmek, yapıların dayanıklılığını artırmak ve mevcut yapıları daha uzun ömürlü hale getirmek için inşaatın her aşamasında da kullanılabilirler.

Geosentetiklerle Atık Yönetimi

geosentetik-uygulaması

 

Atıklar, hedeflenen mineral giderme işleminden sonra kalan malzemelerdir ve bu malzemeler arsenik ve cıva gibi toksik metaller salarak çevreye zarar verebilir. Çünkü erozyona ve çukurlara neden olarak toprak ve su kaynaklarını kirletirler. Geosentetikler, bu malzemelerin zarar görmesini engellemek için kullanılır. Geosentetikler sayesinde tesisler çevrelenir ve erozyon kontrol altına alınır. Kısacası, geosentetikler karbon ayak izini azaltmada hayati bir rol oynamaktadır. Herhangi zararlı bir sızıntıyı önlerken kimyasal direnç de sağlar.

Atık Yönetimi, Geosentetikler ve Geobera

Çevremizin günden güne tehlike altında olduğu bu günlerde geosentetikler çok önemli bir rol oynamakta, toprağın ve suyun korunmasını sağlamaktadır. Dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanılabilir olan ve zararlı sızıntıları önleyen geosentetik uygulama, atık yönetimi konusunda bir devrim yaratmıştır. Eğer sizler de doğanın zarar görmesini istemiyor ve kaliteli geosentetik ürünlere sahip olmak istiyorsanız dilediğiniz zaman Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen bir geosentetik uygulama firması olan Geobera ile iletişime geçebilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurduğunuz takdirde geosentetik kurulum süreci, geosentetik uygulaması maliyeti ve geosentetik türleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Uzman ekibimiz sayesinde sizlere en kısa sürede dönüş sağlayacağız ve sizlere uygun fiyatlarda geosentetik ürünler sunarak çevrenin korunmasına bizler de destek olacağız.