Geocell (Geohücre) Kullanmak Neden Önemlidir?

geohücre geocell

Geocell hücresel dolgu sistemi, yüksek yoğunluklu polietilen alaşımından yapılmış, petek dokulu ve üç boyutlu yapıya sahip toprak güçlendirmek ve erozyonu önlemek için tercih edilen bir malzemedir. Geocell, genellikle eğimli yüzeylerde su ve rüzgâr nedeniyle oluşabilecek toprak kaybını önlemek için kullanılır. Ürün, delikli bir yapıya sahip olduğu için dolgu malzemesinin kolay bir şekilde sıkıştırılmasını sağlar. Böylece herhangi bir akıntıya karşı mevcut olan toprak korunmuş olur. Geohücre (geocell) fabrikalarda özel ultrasonik kaynak teknolojisi ile hücreler şeritler halinde üretilir.

Geocell'in İşlevleri

Gözenekleri üç boyutlu petek yapısıyla doldurarak işlev gören geocell hücresel dolgu sistemi, geogrid malzemelere alternatif çözümler sunmaktadır. Geogrid mantığı ile çalışan geocell, geogridlerin zeminde güçlendirilmesini, istinat duvarlarında ise güçlendirme görevlerini üstlenir. Geogridden farklı olarak, hücresel dolgu sistemleri, hücresel dolguları doldurur.

Geocell Hücresel Dolgu Sisteminin Avantajları

Geocell hücresel dolgu sistemleri uygulamalarının birçok avantajı vardır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uygulama alanında pahalı dolgu malzemeleri yerine doğal dolgu malzemelerinin kullanılmasına olanak sağlar.
 • Ekonomik olmasının yanı sıra klasik yöntemlere göre dolgu derinliğinde %50'den fazla azalma sağlar.
 • Üç boyutlu hücreler dolgu malzemesinin sıkıştırılmasını sağlayarak taşıma kapasitesini arttırır ve çökmeleri önler.
 • Yapısal dolgunun sertlik oranının artmasında önemli rol oynar ve böylece mukavemet kazanır.
 • Yapısı gereği doğal bir drenaj yapısı sağlarken aynı zamanda dolgu malzemesinin hidrolik akımlardan zarar görmesini engeller.

Hücresel Dolgu Sistemi Kullanım Alanları

geocell-uygulaması

Petek görünümlü hücre dolgu sistemleri, tek katmanlı yol zemininden, heyelandan çok katmanlı istinat duvarına ve koruyucu bariyerlere kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. Avantajlı bir ürün olduğu için birçok yerde kullanılabilir. Bu kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kara ve demiryollarında taşıyıcı platform oluşturmak,
 • Zeminin taşıma kapasitesini arttırmak,
 • Sulama kanallarında,
 • Eğimli yüzey stabilizasyonunda,
 • İstinat duvarı yapımında,
 • Erozyonu önlemede,
 • Eğimli yüzeyleri bitkisel toprakla doldurarak yeşillendirmek amacı ile kullanılır.

Geocell’e Dair Sıkça Sorulan Sorular

Geocell, uzun yıllardır kullanılan bir teknik olmasına rağmen, ürünün halen netliğe kavuşturulması gereken noktalar mevcuttur. Gelin, geocell (geohücre) ile ilgili sorulara bir göz atalım.

 • Hücre dolgu sistemi nasıl üretilir?

Üç boyutlu petek yapısındaki hücresel dolgu sistemi, yüksek mukavemetli ve özel UV katkılı HDPE şeritlerin ultrasonik ses sistemi ile yapıştırılmasıyla üretilir. Bu şeritlerin yapışma aralığına malzemenin kaynak mesafesi adı verilir. Şerit yükseklikleri, hücresel dolgu sisteminin yüksekliği olarak ifade edilir. Geocell, uluslararası normlara uygun olarak dünya standartlarında polimerlerden üretilmelidir.

 • Geocell nasıl çalışır?

Petek şeklinde olan üç boyutlu hücresel dolgu sistemi, iki ana işleve hizmet eder. Bunlardan ilki zayıf topraklarda zemin ıslahıdır. İkinci işlevi ise, hücre dolgu sistemidir. İç dolgu malzemesini hücrelerin içinde küçük saksılar şeklinde muhafaza eden geocell uygulama, mevcut olan malzemenin su ve rüzgâr gibi etkenlerle kaybolmasını engeller.

 • Geocell Kullanmak Neden Önemlidir?

Geocell, var olan malzemenin su, rüzgâr gibi etkenlerle kaybolmasını engeller. Bu onun en önemli faydasıdır. Geocell, temelde iki amaç için kullanılabilir; erozyon önleme ve zemin güçlendirme. Aşağıda, çizelgeden daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Erozyon Önleme ve Dolgu UygulamalarıZemin Güçlendirme ve Islah Uygulamaları
Erozyon önleme uygulamalarında, eğim, sisteme etki eden kuvvetler ve geocel ile doldurulacak malzemenin özellikleri dikkate alınarak hücresel dolgu sisteminin tipi seçilir. Geocell uygulama, yüzey akışından kaynaklanan şiddetli erozyona karşı koruma sağlar.Karayolları ve demiryollarında taşıyıcı platform oluşturmak ve zeminin taşıma kapasitesini artırmak için hücresel dolgu sistemleri kullanılmaktadır. Zemin güçlendirme uygulamaları için hücresel dolgu sistemi planlanırken, zeminin özellikleri, uygulama şekli, zemine etkiyen sabit ve hareketli yükler dikkate alınır.

Hücresel Dolgu Sistemi Fiyatları

geocell-fiyatı

Hücresel dolgu sistemi fiyatları uygulama tipi, proje ve alan özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Hücresel dolgu sisteminin uygulanması kolay gibi görünense de dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır.

Geobera ve Geocell

Geobera olarak sizlere geniş malzeme yelpazesi ve en iyi geocell uygulaması için durmadan çalışıyoruz. Kullanım amacınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurarak geocell uygulamaları için sizler de bizimle çalışabilirsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz geocell uygulamalarından en uygun olanını seçebilir ve bu işlem için hemen adım atabilirsiniz. Bütçeniz konusunda endişeleriniz varsa bizimle iletişime geçerek sizlere sunduğumuz geocell fiyatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hücresel dolgu sistemi (geohücre) hakkında aklınıza takılan soruları danışmak ve ücretsiz geocell birim fiyat hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Uzman ekibimiz en kısa sürede size dönüş yapacaktır.