Geonet Nedir ve Erozyon Önleme Nasıl Yapılır?

geonet nedir

Mühendislik alanlarında uygulaması yapılan geonet, drenaj amaçlı tercih edilen geosentetik bir üründür. Polimerden yapılmış olan geonet, uygulanmış olduğu alanda drenajın sağlanmasına katkıda bulunur. Malzemenin drenajını kaybetmemesine yardımcı olur ve temel olarak bu amaçla kullanıma sunulur. Esas olarak geonet nedir? sorusunun yanıtına, üç boyutlu polimer yapıda olan bir drenaj ürünüdür diyebiliriz. Geogrid ve geonet arasındaki fark, bu ürünlerden ilkinin takviye amaçlı, ikincisinin ise drenaj amaçlı kullanılmasıdır.

Temel olarak sıvı ve gaz tahliyesine olanak tanıyan, içi boş bir yapı oluşturmak için üretilir. Beraberinde getirdikleri avantajlı özellikleri sayesinde bu ürünler, geosentetik sektörünün önde gelen ürünleri arasında yer almaktadır. Spor sahaları, binalar, vb. çeşitli alanların altındaki su drenajını, hatta kapalı drenaj sistemlerini korumak için sıklıkla tercih edilir.

Basınca dayanıklı olma özelliği, bu amaçlarla kullanılmak üzere yarar sağladığının en büyük göstergeleri arasında yer almaktadır. İki toprağın birbirinden ayrılması da bu ürünün bir diğer kullanım amacıdır.

Geonetler, oldukça sıklıkla tercih edilmelerine neden olacak kadar çeşitli avantajları beraberlerinde getirmekle birlikte fonksiyonel ve pratik ürünlerdir. Birbirlerine dikey olarak iç içe geçmiş ve birbirine yapıştırılmış geniş açıklıklı ve yüksek geçirgenliğe sahip polimerik çubuklardan meydana gelmiş bir üründür.

Geonet Kullanım Alanları

geonet kumaş

Geonet, müşterilerin çokça tercih ettiği kullanışlı bir ürün olarak geniş bir kullanım alanı listesine sahiptir. Aşağıda listelediğimiz bazı alanlara göz atabilirsiniz:

 • Katı atık ve tehlikeli katı atık alanları
 • Baraj rezervuarları
 • Göletler ve havuzlar
 • Heyelan onarımları
 • Karayolları ve demiryolları
 • Zemin takviyesi
 • Erozyon önleme
 • Binaların drenaj sistemlerinde
 • Kalıcı ve geçici yollarda
 • Yol yapım projelerinde
 • Asfalt inşaatı ve daha fazlası

Geonet, fonksiyonel bir üründür ve bu özelliği sayesinde yukarıdaki listelediklerimizden farklı olarak daha çeşitli ortamlarda da fazlasıyla kullanıma sunulurlar.

Geonet ile Erozyon Önleme Nasıl Yapılır?

Erozyon, en başta nehirler olmak üzere çeşitli dış etkenler dolayısıyla toprağın yer kabuğunda aşındırılarak koparılması, taşınması ve birikmesi olayı olarak tanımlanmaktadır. Erozyon, bir doğa olayıdır ancak şunu da bilmeliyiz ki insanın doğaya ve toprağa verdiği zarar dolayısıyla yer kabuğunda yapay erozyonlar da meydana gelmektedir. Ormanların tahribi, mevcut durumda yanlış arazi kullanım politikaları ve burada sıralayabileceğimiz daha pek çok neden dolayısıyla erozyon, giderek daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Geosentetik ürünlerin kullanımı, günümüzde bu sektörde meydana gelen hızlı gelişmeler sayesinde giderek daha fazla artış göstermektedir. Günümüzde erozyonların oluşmasını önlemek için aldığımız çeşitli önlemler bulunmaktadır ve daha önce bahsi geçen bu gelişmelere uygun olarak, geosentetikler artık erozyon önleme çözümlerinin bir parçası haline gelmiştir ve sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Geonet, erozyon önleme ve şev stabilizasyonu konusunda bize yardımcı olabilir.

Neden Geonet Sıklıkla Tercih Edilen Bir Üründür?

Geonetin bu kadar popüler bir ürün olmasına katkıda bulunan çeşitli nedenlerin varlığının yukarıda sözünü etmiştik. Satın alımınızın üzerine birçok avantajı beraberinde sizlere sunmasına ek olarak uzun süreli kullanıma izin veren bir üründür. Buna ek olarak geonet uygulaması oldukça kolay bir süreçtir. Geosentetik sektöründe ve bu ürünlerin uygulamalarında işinde profesyonel olan bir firmayla iş birliği yapmanızı tavsiye ederiz. Bu ürün aynı zamanda aşınmaya, yıpranmaya ve genel olarak olumsuz koşullara karşı gösterdiği dayanıklılık ile de bilinmektedir. Ek olarak ekonomik ve bütçe dostu bir ürün olduğundan da söz etmeliyiz. Yukarıda saydıklarımıza artı olarak ek önemli kriterden de bahsedelim: Geonet, çevreye zararlı bir ürün değildir.

Etkili Çözümler Söz Konusu Olduğunda Geobera

Geosentetik ürünlerin üretiminde en iyi kalitede materyallerden yararlanarak, etkin ve uzun ömürlü çözümler sağlama konusunda deneyimli olan Geobera, sıkı çalışma ve piyasaya en iyi kalitede ürünleri sunma konusunda kararlılığı ile tanınmaktadır. İmal ettiğimiz tüm ürünler kaliteli hammaddelerden oluşmakta olup kendi tesislerimizde geosentetiklerimizin üretimini gerçekleştirmekteyiz.

geonet uygulaması

Geosentetik teknolojilerinde uzman, profesyonellerden oluşan ekibiyle müşterilerine yardımcı olmaya hazır, en iyi çözümleri güven, müşteri memnuniyeti ve sıkı çalışmaya sırtını yaslayarak sağlayan bir firma arıyorsanız o zaman tüm beklentilerinizi yerine getirmek, size kaliteli bir hizmet sunmak ve projeleriniz için belirttiğiniz kriterlere uygun kaliteli geosentetik ürünleri sizlere sağlamak için buradayız. Müşterilerimize etkili çözümler sunmak için projeleri üzerinde çalışırken aramızdaki iletişime değer veriyoruz; bu nedenle, müşteri desteği sağlamak bizim için büyük önem taşımaktadır. İmalatını ve kurulumunu gerçekleştirdiğimiz geosentetik ürünler konusunda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Projelerinizin her aşamasında size yardımcı olmaya hazırız.

Geosentetik ürünler ve özellikle geonet drenaj hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Erozyon Önlemede Kullanılan Geonet Maliyetinin Hesaplanması

Erozyonun önlenmesinde geonet kullanımının toplam fiyatının belirlenmesi, dikkate alınması gereken birkaç noktaya bağlıdır. Bu nedenle kesin bir toplam fiyat vermek mümkün olmayacaktır.

Geonet kumaş hakkında nerede ve nasıl kullanılacağı gibi konularda daha fazla bilgi almak istediğiniz takdirde aşağıda verilen formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz size memnuniyetle yardımcı olacak ve geosentetik ürünlerimizle ilgili sorularınızı yanıtlayacaktır.