2022 Yılı Geotekstil Kumaş Fiyatları

geotekstil kumaş

Geotekstil kumaş, toprakla birlikte kullanılan bir ürün olup toprağı ayırma, filtreleme, güçlendirme, koruma veya tahliye etme özelliğine sahip geçirgen bir kumaştır. Polipropilen veya polyesterden üretilen Geotekstiller üç temel forma sahiptir. Bunun yanı sıra Geotekstiller birçok avantaj sunmasının yanı sıra aynı zamanda dayanıklı ürünlerdir. Geoteknik ve çevre mühendisliği alanında oldukça sık kullanılan bir ürün olan Geotekstiller ve ilgili ürünler, birçok uygulama alanına sahiptir: karayolları, havaalanları, demiryolları, setler, istinat yapıları, rezervuarlar, kanallar, barajlar, kıyı mühendisliği ve şantiye silt çitleri veya jeotüpler gibi birçok inşaat mühendisliği uygulamasında kullanılabilir bir üründür.

Geotekstiller genellikle zemini güçlendirmek için germe yüzeyine yerleştirilir. Bu sayede Geotekstil ürünleri ile erozyon kontrolü sağlanabilmektedir. Geotekstiller bir bakıma bir zırhlama çözümü sunar. Geotekstiller, akış kanallarında ve sürülerde akışı stabilize etmek için bir set olarak kullanılır ve geleneksel ürünlerden daha düşük bir maliyetle toprak mukavemetini çok daha iyileştirebilir. Ayrıca Geotekstiller, dik yamaçlarda ekim yapılmasını ve eğimin daha da stabilize olmasını sağlar.

Geotekstil Kumaş Kullanım Alanları

Geotekstil ürünleri kullanmak isteyenler şu soruyu sorabilir: Geotekstil kullanım alanları nelerdir? Gelin bu kullanım alanlarını birlikte görelim!

·        Drenaj

Dokumasız jeotekstiller, dokumasız yapıları ile ideal bir filtre malzemesi görevi görür. Geotekstilleri birçok alanda kullanmak mümkündür: drenaj kanalları, teras bahçe drenajı, arazi drenajı ve delikli boru kaplama yapımı. Tünel veya istinat duvarları gibi dikey uygulamalarda da bu üründen yararlanmak mümkündür.

·        Asfalt Kaplamaları

Geotekstil asfalt kaplamaları için de kullanılan bir üründür. Eski asfalt üzerine mutlaka asfalt keçesiz polipropilen geotekstil kumaş uygulaması yapılmalıdır. Geotekstiller asfaltın altında yer alan çatlakların olumsuz olarak etkilenmesini engeller.

·        Zayıf Zeminler ve Yollar

geotekstil-kumaş-kurulumu

Zayıf zemin üzerine yapılması planlanan yapılarda zeminin stabilize olması sağlanmalıdır. Aksi takdirde beklenmeyen durumlar sonucunda yapının cinsine bağlı olarak kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle zayıf zeminlerde temel altında kullanılacak geotekstiller ayırıcı ve donatı malzemesi görevi görerek zemini stabilize eder ve beklenmeyen ve riskli durumların oluşma riskini azaltır.

·        Erozyon Kontrolü

Geotekstiller, kıyı yapılarında filtre ve yataklama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Uygulamada kullanılan geotekstil, kaba ve ince filtre malzemelerini ayırır. Böylece dalga hareketlerinden dolayı ince malzemenin kaba malzeme ile karışması engellenmiş olur.

·        Yalıtım Koruması

Geotekstiller ısı yalıtım malzemesi görevini görerek hem yalıtım malzemesini korur hem de  katmanlar arasında ayırıcı ve filtre tabakası olarak işlev görür. Geotekstiller, ısı yalıtımında da rahatlıkla tercih edilebilir. Böylece geotekstilin altındaki malzemeleri darbelerden korur.

·        Membran Koruma

Bir binanın tabanında, basınç etkisinden dolayı yalıtım malzemesinin delinme riski yüksektir. Bu nedenle baskıyı dağıtacak geotekstiller kullanmak gerekir. Geotekstiller ayrıca binadaki hareketler sırasında yalıtımın kendi işlevini yerine getirmesini sağlar ve hareketler sırasında yalıtımın darbe almasını engeller.

·        Geomembran Koruması

Geomembranlar açık alanlarda da kullanılabilen ürünlerdir ancak herhangi bir delinme ve aşırı sürtünme nedeniyle yırtılma veya hasar görme riski yüksektir. Bu nedenle geotekstiller, geomembranın altında ve üzerinde bulunan geomembranı koruma görevini üstlenir.

Geotekstilin Faydaları

Geotekstil kumaş, kullanıcıları için çeşitli avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Uygun maliyetli bir ürün olmakla beraber geotekstilin ortalama maliyeti, geotekstil keçe kalınlığı ve yüzey yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.
  • Geotekstillerin en önemli özelliklerinden biri de çevre dostu ürün olmalarıdır. Polyester ve polipropilenden üretilen geotekstil kumaşlar doğaya herhangi bir zararlı madde yaymaz.
  • Geotekstillerin üretim aşaması da oldukça doğa dostudur. Herhangi bir zararlı madde içermez veya bu maddeyi doğaya salmaz.
  • Geotekstiller oldukça dayanıklıdır. Toprakta ve suda bulunan asitlere, alkalilere oldukça dirençli ürünlerdir.
  • Geotekstiller, hava durumundan olumsuz etkilenmemekle beraber çürümeyen bir yapıya sahiptir. Nem, don gibi hava durumlarından etkilenmez.
  • Geotekstiller hem güçlü hem de esnek ürünlerdir. Polipropilen monofilamentten üretildikleri için herhangi bir darbeye karşı oldukça korunaklıdır. Böylece kalabalık otoyollar, bina temelleri, depolama alanları gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.
  • Geotekstiller tüm avantajlarının yanı sıra kullancıcılarına bir avantaj daha sunar: kurulum kolaylığı. Geotekstillerin döşenmesi oldukça zor olan bir süreç değildir. Rulo halinde satılan geotekstillerden sizler de alabilir ve bıçak veya sıradan bir makasla kolayca keserek dilediğiniz alana geotekstil uygulama yapabilirsiniz. Ancak Geobera ailesi olarak bizler geotekstil kumaş uygulamasını profesyonel ellere bırakmanızı öneririz. Böylece ürünü çok daha uzun bir süre kullanabilirsiniz.

Geobera ve Geotekstil Kumaş Fiyatları

geotekstil-kumaş-fiyatları

Geotekstil kumaş fiyatları genellikle malzemelerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Elde edilen ürünün ortalama fiyatı, genellikle yüzey yoğunluğuna bağlıdır. Bu nedenle geotekstil kumaş maliyeti hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Eğer sizler de lider geotekstil kumaş üreticileri arasında yer alan Geobera ile çalışmak ve uygun gördüğünüz alana geotekstil kumaş kurulumu yaptırmak istiyorsanız hemen bizimle 0 (212) 678 13 13 numaramızdan iletişime geçebilir ve detaylı bilgi için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Geobera ailesi olarak deneyimli ekibimiz, çalışkan takım arkadaşlarımız, son teknoloji ürünlerimiz, iş disiplinimiz ve kaliteli ürünlerimiz ile sizlere en kısa sürede dönüş yapacak ve geotekstil kumaş uygulamasına beraber adım atacağız! Aklınıza takılan herhangi bir soruda müşteri hizmetlerine ulaşabilir ve bu sürece siz de dâhil olabilirsiniz.