Su Yapılarında Geomembran Kullanımı

geomembran

Su evrensel düzeyde yaşamın en temel formlarından biri olarak kabul edilir ve bazı durumlarda yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Bu özellikle inşaat sektöründeki su yalıtım sistemleri için dikkate alınmalıdır. Binaları hem nem hem de suyun olası etkilerinden uzak tutmak gerekir. Aksi takdirde yapılar ne yazık ki su ve nemin olumsuz etkilerine maruz kalmaktadır. Bu durumun inşaat maliyetleri açısından ciddi sonuçları olacaktır. Binaların uzun ömürlülüğü büyük ölçüde buna bağlıdır. Önde gelen firmalar bu durumu göz önünde bulundurarak geomembran su yalıtım malzemeleri üretmeye başlamışlardır.

Geomembran Nedir?

Geomembran, su ile sürekli temas halinde olan yüzeylerin üst veya alt kısımlarına suyun geçişini engelleyen bir çeşit yalıtım malzemesidir. Bilindiği gibi çelik bloklar, teller veya beton gibi malzemelerin uzun yıllar hayatta kalması gerekir. Geomembran bu malzemelerin korunmasında önemli bir rol oynar. Hem doğasına hem de yapı tipine göre farklı modellerden söz etmek mümkündür.

İhtiyaçlarınıza, beklentilerinize ve tabii ki bütçenize göre en ideal membran tipini seçebilirsiniz. Fiyatlandırmaya bağlı olarak, ürünlerin dayanıklılık seviyesi, kalınlığı veya diğer teknik parametreleri değişiklik gösterir.

Geomembran, yalıtım uygulamalarında büyük ölçüde tercih edilen malzemelerden biridir. Kabul edileceği gibi, günümüzde yapı oluşumlarında yalıtım çok önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Son zamanlarda geomembran uygulaması artık bir zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Özellikle ürünün somut etkileri bu malzemeyi adeta vazgeçilmez kılmıştır. Membran bir anlamda yalıtımın temel taşı ve özüdür.

Geomembranın Avantajları Nelerdir?

geomembran su yalıtımı

Uzun ömürlü yapıları inşa etmenin neredeyse en önemli sırlarından biri olan geomembran, göz ardı edilmemesi gereken bir uygulamadır. Bu özel malzeme ısı ve su yalıtım işlemlerinde başarıyla uygulanmaktadır. Isı yalıtımında kullanımı sayesinde binayı kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan korur. Aynı zamanda sanayide kullanılan geomembranları genleşme tanklarında da görmek de mümkündür.

Geomembran Çeşitleri Nelerdir?

Geomembran çeşitleri uygulama alanlarına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle genel olarak farklı membran türlerine rastlamak mümkündür. Yine de genel olarak kabul gören popüler geomembran su yalıtımı ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Bitümlü Membran

Bitümlü membranlar polyester malzeme ile güçlendirilmiş ürünlerdir. Oldukça yüksek performans sunan bu geomembran çeşidi uzun süre kullanım kolaylığı sağlar. İçerdiği kauçuk sayesinde çok daha esnek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle özellikle de büzülme odaklı durumlar için tercih edilir.

2. PVC Geomembran Kaplama

PVC geomembran uygulamalarında taban malzemesi olarak PVC kullanılmaktadır. Ayrıca UV emiciler de bu sürece dâhil edilir. Katmanın neden olduğu deformasyonları önler ve kırılma veya yırtılma ihtimaline karşı oldukça başarılı bir koruma sağlar.

3. TPO Membran

Çevre dostu bir geomembran uygulaması olarak öne çıkan TPO, tek katmanlı olmasının yanı sıra yansıtıcı özelliği ile de öne çıkan bir üründür. Farklı ebat ve kalınlıklarda üretilebilir ve piyasada çoğunlukla 50-80 mil kalınlıkta bulunur.

4. EPDM Membran Kaplama

EPDM olarak adlandırılan geomembranlar hem hafif hem de dayanıklı oldukları için sıklıkla tercih edilmektedir. Her türlü hava koşuluna karşı yüksek dayanıklılık sunan EPDM, olası bina hareketi sırasında ayrılma yaşamaz. Modern yapılarda sıklıkla kendine yer bulabilen bu membran çeşidi %100 izolasyon görevi görmektedir. UV ışınlarına karşı da dayanıklı olduğu kanıtlanmıştır. Kurulumu nispeten kolay ve güvenlidir. Basınç ve kimyasal aşınmalardan olumsuz etkilenmeyen bir üründür.

Geobera ve En İyi Geomembran Üretimi

geomembran üreticisi

Eğer siz de herhangi bir su yapısı için kaliteli bir geomembran hizmeti almak istiyorsanız uzman bir geomembran üreticisi olan Geobera'dan destek alabilirsiniz. Ürünü sadece uzun yıllar kullanmakla kalmayacak, aynı zamanda da oldukça tasarruf edeceksiniz. Bu sebeple bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz ilgili formu doldurarak da talep oluşturabilirsiniz. Uzmanlarımız sorularınızı yanıtlayacak ve isteklerinizi en kısa sürede tarafımıza iletecektir. Geomembran fiyatları ve uygulama prosedürü ile ilgili tüm sorularınızı bize sorabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmeniz durumunda tecrübemiz, deneyimli ekibimiz ve çalışkan iş arkadaşlarımız sayesinde size mümkün olan en iyi hizmeti vermeye hazırız. Ayrıca uygulama sonrasında sunduğumuz destek sayesinde karşılaşabileceğiniz her türlü sorunu kolaylıkla çözüme kavuşturabilirsiniz! Sizler de en kısa sürede en kaliteli ürünlere sahip olabilir ve mevcut olan su yapılarını koruma altına alabilirsiniz.