Geomembran Nedir Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

HDPE geomembrane

Geomembran, toprak altında su yalıtımı sağlayan sentetik, çok ince bir üründür. Geomembran genellikle toprak altında kullanılmakla birlikte daha birçok alanda da kullanılması mümkündür. Bakalım ne gibi kullanım alanları var. Çatılarda, göletlerde, havuzlarda ve daha birçok alanda katman oluşturmak için kullanılan bir malzemedir. Geomembran izolasyon ve koruma amaçlı kullanılmaktadır. Sentetik malzemelerden üretilen bu malzemenin kimyasallara karşı direnci yüksektir. Geomembran, gerilimi düşük olmasına rağmen yüksek çekme gücü ile delinme ve çatlama eğilimi gösterir ve bu nedenle sıklıkla tercih edilir. Geomembranın özelliklerini öğrenmek ister misiniz? Onu okuyalım ve öğrenelim.

Geomembranın Özellikleri

Geomembranın sağladığı birçok fayda vardır. Bu bütçe dostu ve koruyucu malzemenin kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

 • Geçirgenliği düşük ve yalıtım düzeyi yüksek bir malzemedir.
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.
 • Kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Delinme ve çatlama direncinden dolayı uzun ömürlüdür.
 • Mukavemeti yüksek esnek bir malzemedir.
 • Güneşin UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.
 • Doku sert ve kırılgan değil, yumuşak ve esnektir.
 • Tamiri kolay bir malzemedir.
 • 5 ila 30 mm aralığında istenilen kalınlıkta üretilebilir.

Geomembran Kullanım Alanları

HDPE-geomembran

Geomembran tanklarda, arıtma havuzlarında, sulama havuzlarında, yapay göletlerde, havuzlarda, katı atıkların depolandığı alanlarda, tıbbi atıkların toplanabileceği alanlarda, baraj ve su havuzlarında, binalarda, tünellerde, metrolarda, yeraltında, balık havuzlarında, bitkiler saflaştırılır.

Geomembrane Çeşitleri

Geomembranların birçok kullanım alanı mevcuttur. Bu kullanım alanları nedeniyle geomembran ürünleri çeşitlendirilmiştir. Önemle belirtmek gerekir ki, her geomembran çeşidinin kullanım amacı su yalıtımının sağlanmasıdır. Çeşitlendirilmesinin sebebi kullanım alanlarının genişletilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sayede geomembranlar için her yerde rahatlıkla kullanım alanı açılmıştır.

PVC Geomembran, HDPE geomembran, EPDM geomembran olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır.

 • PVC Geomembran; petrol ve tuzdan oluşan bir polimer türüdür. Bu ürünümüzün bir çok uygulama alanı bulunmaktadır. İnşaat işlerindeki ince detaylar PVC Geomembran kullanılarak tamamlanmaktadır. PVC Geomembran çatı uygulamalarında, su yalıtımının sağlanmasında, kullanılmaktadır. Firmamız tarafından üretilen PVC geomembranlar, sürekli onarım ve bakım gerektirmemektedir.
 • HDPE Geomembran, özel bir şekilde formüle edilmiştir. Saf polietilen reçinesiyle birlikte yüksek kaliteli polietilen yani HDPE’den üretilmiştir. Bu ürün içerisinde bir çok bileşenleri barındırmaktadır. Bu bileşenleri karbon siyahı, antioksidan, anti-aging maddesi ve UV direnç olarak sıralayabiliriz. Böylelikle bu bileşenlerin kombine olmasıyla HDPE membran üretilmektedir. Geobera olarak HDPE geomembran üreticileri arasında birinci sırada olup sizler için en kaliteli ürünleri üretmekteyiz.
 • EPDM geomembran ise polivinil klorürden imal edilmektedir. Birçok farklı projeler için kullanılmaktadır. Bu projelerin sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlamaktadır. EPDM geomembran diğer kauçuk ürünlerden daha fazla güçlü özelliğe sahiptir. EPDM geomembranları diğer ürünlerden ayıran en önemli özellikler; meydana gelebilecek ısı değişimlerinde hiçbir şekilde zarar almaz, elastikiyetini hiçbir zaman kaybetmez. Bununla birlikte UV ışınlarına karşı koruması olduğundan, hava olaylarından hiçbir şekilde etkilenmez. Tüm bu açıkladığımız nedenlerden dolayı EPDM geomembranlar göletlerin alt tabanında peyzaj ve bahçe göletlerinde, arıtma tesislerinde, çatılarda ve en önemlisi bina temellerinde kullanılmaktadır.

Geomembran Nasıl Uygulanır?

geomembran

Geomembran farklı kullanım alanlarına sahiptir. Geomembranın nasıl uygulandığına bir göz atalım. Geomembran özel bir alanda saklanmalıdır. Uygulama alanı kazınmalı ve yüzey düzleştirilmelidir. Çapa hendekleri hazırlanmalıdır. Geomembran ile çalışırken herhangi bir alet ve işlemden kaçınılmalıdır. Geomembran özenle döşenmelidir. Geomembran uygulaması kolay gibi görünse de arka planında mühendislik vardır.

Geomembranlar, hasar görmelerini önlemek için nakliye ve depolama sırasında rulo haline getirilmelidir. Geomembranlar aşırı sıcaklık ve diğer dış etkilerden korunacak şekilde gönderilmelidir. Öncelikle uygulama alanına karar vermeli ve keşif için uzman bir ekibe sahip olmalısınız. Her geomembran aynı kalitede değildir, bu nedenle seçim yaparken dikkat etmeniz gerekir. Geomembran kaymaz, kırılmaz ve esnek bir malzemedir. Mukavemeti yüksek olduğu için bir çok projede tercih edilmiştir. Havuzlarda sızdırmazlık sağlayan bu ürün oldukça popüler hale gelmiştir. Geomembran belirli sıcaklıklara dayanıklı bir üründür.

Türkiye'deki birçok projenin yalıtım işlerini başarı ile tamamlamış olan Geobera, kaliteli ve dayanıklı ürünler üreterek geomembran üreticileri arasındaki yerini zirveye taşımıştır. Ekonomik fiyat skalası, profesyonel uygulama ve titiz çalışma, tam sızdırmazlık ve müşteri memnuniyeti en önemli ilkelerimiz olarak uygulanmaktadır.

Geobera yalnızca Türkiye’de değil, ABD, İngiltere, Filipinler, Rusya, Mısır, Arnavutluk, Fransa, İtalya vb. ülkelerle ihracat yapmaktadır.  Sizler de geomembran fiyatları, HDPE geomemran fiyatları, geomembran uygulaması ve HDPE membran uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için 0 (212) 678 13 13 numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Geomembran ve geosentetik ürünler hakkında detaylı bilgi için lütfen www.geobera.com adresini ziyaret ediniz.