Geomembran Nedir Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Geomembran Nedir Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır

Geomembran Nedir Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Mebran kelimesi İngilizceden türemiştir, kelime anlamı zar yapısı, geo ise jeolojik anlamına gelmekte, kelimeleri birleştirdiğimizde ise ‘’jeolojik zar’’ anlamı ortaya çıkmaktadır.  Tabir edecek olursak; toprak altında kullanılan oldukça ince olan su yalıtımı sağlayan sentetik bir malzemedir. Geomembran genellikle toprak altında kullanılır, fakat bunun dışında çok fazla alanda da kullanılmaktadır. Nedir bu alanlar birlikte inceleyelim. Çatılar, göletler, havuzlar ve bunun benzeri çok fazla alanda tabaka oluşturmak için kullanılan, bir malzeme türüdür. Geomembran yalıtım ve yüzeyi korumak için kullanılır. Sentetik hammaddelerden yapılmış olan bu malzeme, kimyasallara karşı yüksek dirence sahiptir. Gerginliği düşük fakat çekme gücü oldukça fazla olan geomembran; delinmeye, çatlamaya dayanklıdır bu nedenden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Geomembranların ne gibi özellikleri vardır, öğrenmek ister misiniz? Haydi yazımızı okuyarak bilgi edinelim.

Geomembranların Özellikleri Nelerdir?

Geomembraların sağladığı çok fazla avantaj vardır. Bütçe dostu olan ve koruyucu bir özelliğe sahip olan bu malzemenin, kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

  • Geçirgenliği düşük olan yalıtımı yüksek bir malzemedir.
  • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.
  • Kimyasal maddelere karşı yüksek dayanıklılık sergilemektedir.
  • Delinme, çatlama ve yürüme olmadığı için, yüksek dayanıma sahiptir.
  • Esnek bir yapıya sahip uzayan bir malzemedir ve mukavemeti yüksektir.
  • Güneşin UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.
  • Sert ve kırılgan değil yumuşak bir yapıya sahiptir.
  • Bir sorunla karşılaşıldığında tamiri oldukça kolay bir malzemedir.
  • 5 ila 30 mm aralığında istenilen kalınlıklarda üretilebilmektedir.

Geomembranlar Nerelerde Kullanılmaktadırlar?

Tanklar,  arıtma havuzları, sulama havuzları, yapay göletler, havuzlar, katı atıkların depolamasının yapıldığı alanalar, tıbbi atıkların toplanabildiği alanlar, baraj ve su tutma havuzları, binalar, tüneller, altgeçitler, metrolar, balık havuzları, bitkilerin arıtıldığı yerlerde, geomembran kullanılmaktadır.

Geomembran Nasıl Uygulanmaktadır? Geomembranların Özellikleri Nelerdir?

Geomembran Nasıl Uygulanmaktadır?

Geomebranların kullanım alanları birbirinden farklı olmaktadır. Gelin sırasıyla geomembranın nasıl uygulandığına bakalım. Uygulanacağı alana gönderilen geomembranlar bir alanda depolanmalıdır. Geomembran zemini kazılmalı ve yüzey düzleştirilmelidir. Ankraj hendekleri kazlılarak hazırlanmalıdır. Geomembran üzerinde çalışırken yanıcı, delici, kesici ve buna benzer geomembrana zarar verecek her türlü alet ve işlemden kaçınılmalıdır. Geomembran büyük bir titizlikle döşenmelidir. Geomembran uygulaması basitmiş gibi görünse de, arka planında bir mühendislik çalışmaktadır.

Geomembranlar sevkiyat ve depolama esnasında zarar görmemeleri için rulolar halinde sarılı olmalıdırlar. Geomembranlar aşırı sıcaklardan ve dış etkilerden korunacak şekilde gönderilmelidir. Öncelikle geomembranı nerede kullanacağınıza karar vermeli ve uzman bir ekibe keşif yaptırmalısınız. Her geomebran aynı kalite ve özellik de değildir, bu nedenle seçim yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir. Geomembran kaymaz, sıyrılmaz ve esnek bir malzemedir. Mukavemeti yüksek olduğu için, çok fazla projede tercih edilmiştir. Havuzlarda sızdırmazlık sağlayan bu ürün son zamanlarda çok fazla kullanılmaktadır. Geomembranlar belirli sıcaklıklara dayanıklı ürünleridir.

Geomembran ve Geosentetik ürünler hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz: www.geobera.com