Geomembran Nedir?

geomembran

Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde geosentetik ürünler ve bu ürünlerin üretiminde kullanılan malzemeler günümüzde giderek daha fazla tanınmaktadır. Piyasada geotekstil, geofoam, geosentetik kil kaplamalar gibi birçok farklı geosentetik ürün çeşidi bulunmaktadır ve çeşitli alanlarda tercih edilmesiyle bilinen geomembran da bunların arasında yerini almaktadır.

Geomembran, yalıtım amaçlı kullanılan, büyük ölçüde geçirimsizlik ve sızdırmazlık sağlamak amacıyla kullanıma sunulan geosentetik ürünler arasında bulunmaktadır. Geosentetik bir ürün olarak müşterinin talep ettiği ihtiyacın karşılanması için ayırma, drenaj, vb. özellikleri bünyesinde barındırır. Geomembran adlı bu üründen bahsettiğimizde bahsi geçenin özellikle jeolojik amaçlarla kullanıma sunulan membran yapılar olduğunu anlamalıyız.

Kullanım alanları açısından oldukça zengin olan bu ürün söz konusu olduğunda ilk olarak kullanım sunulduğu alanının yeraltı ile sınırlı olduğu düşüncesine kapılsak da geomembran kullanım alanları yalnızca bununla sınırlı değildir, özellikleri göz önünde bulundurulduğunda çatı, havuz, gölet gibi yerlere son tabaka olarak da uygulanabileceğini de kendimize hatırlatmalıyız. Temel olarak geomembran, çok farklı alanlarda çeşitli kullanımlara uygun bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geomembran, kimyasal maddelere karşı oldukça dayanıklı olmasının yanı sıra, yalıtım ve yüzey koruması sağlamak için sentetik hammaddelerden üretilen materyallerdir. Yüksek çekme mukavemetine, düşük geçirgenliğe sahip olmasına ek olarak delinme ve çatlamalara karşı son derece dirençli oluşu ile bilinmektedir. HDPE geomembran ve PVC geomembran başta olmak üzere farklı türleri de bulunmaktadır.

 Geomembran ve Bazı Özellikleri

HDPE geomembran

Söz konusu olan geosentetik ürün hakkında daha net fikir sahibi olabilmeniz için aşağıda sizler için derlediğimiz geomembran ve bu ürünün bazı niteliklerini sıralayan listeyi bulabilirsiniz.

 • Kimyasal maddelere karşı güçlü direnç gösterme
 • UV direnci ve zorlu koşullarda bile yüksek dayanıklılık
 • Esneklik
 • Yıprandığında veya hasar gördüğünde tamiri oldukça kolay
 • Çatlaklara ve delinmeye karşı güçlü direnç
 • Uzun süreli kullanım için ideal
 • Uygulanması kolay
 • Ekonomik

Ürünün Kullanım Alanları

Yukarıda bahsi geçen ürünün kullanım alanlarının ne kadar geniş olduğundan söz etmiştik. Çevre, ulaşım, jeoteknik alanlarda yukarıda belirttiğimiz geçirgenliği sağlamak, kaplama malzemesi olarak kullanılmak, tehlikeli durumların meydana gelmesini engellemek, sızıntı ve kötü kokuları önlemek gibi alanlarda bir çeşit bariyer olarak kullanıma sunulan faydalı bir üründür. Bazı geomembran kullanım alanları hakkında verdiğimiz örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Göletler, su kanalları, su depoları
 • Çeşitli barajlar
 • Katı atak sahaları, atık su kanalları
 • Tehlikeli sıvı atıklar ve doldurulmuş kanallar
 • Tıbbi atık toplama alanları
 • Sulama havuzları ve kanalları
 • Tünellerin içi
 • Zehirli atık alanları
 • Atıksu boruları ve tünel izolasyonları
 • Altgeçitler
 • Balık ve deniz ürünleri üretim havuzları
 • Kabarmış zeminler
 • Donmuş zeminler

Bahsettiğimiz alanlara ek olarak, yukarıdaki listeye daha birçok çeşit çeşit kullanım alanını ekleyebiliriz.

Geosentetik Ürünler Hakkında

Geosentetik ürün üretiminde kullanılacak materyaller yüksek kalitede olmalıdır. Üretilen geosentetik ürünlerin insan sağlığı söz konusu olduğunda ve daha genel bir bakış açısından bakıldığı durumlarda çevremiz açısında güvenli ve kullanıma uygun halde olması gerekmektedir. Sizlere, geosentetik sektöründeki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve en iyi kalitede geosentetik ürünler üreten işinde uzman bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

En iyi geomembran üreticilerine dair bir arayışa çıktıysanız, sizi Geobera’ya bir göz atmaya davet ediyoruz. HDPE geomembran, PVC geomembran gibi piyasaya sunduğumuz çeşitli geomembran türlerine veya geosentetik ürünler hakkında merak ettiğiniz diğer noktalar için sitemize bir göz gezdirebilirsiniz.

Lider Geomembran Üreticisi Olan Geobera ile Tanışın!

geomembran su yalıtımı

Geobera’ya hoş geldiniz! Geosentetik ürünleri kendi tesislerimizde, sektördeki güncel teknolojik gelişmelerle paralel olarak ve en iyi kalitedeki hammaddelerden yararlanarak üretmekteyiz. Geomembran adı verilen bu pratik ürünü kendimiz titizlikle üretip piyasaya sürmekteyiz. İmalat süreçlerimiz titizlikle gerçekleşmekte olup bu süreçte kullandığımız hammaddeler çevremize olduğu gibi insan sağlığına da zararlı değildir.

Ekibimiz geomembran üretiminde deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır. Siz değerli müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için buradayız ve sizlerden aldığımız olumlu geri dönütlerle gurur duyuyoruz.

Ürünlerimizi dünya üzerindeki başka ülkelere de ihraç etmekteyiz ve bu sektördeki tecrübemize ek olarak sıkı çalışmamızla da geomembran sektörüne öncülük etmekteyiz.

Üretimini gerçekleştirdiğimiz geosentetik ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve geomembran su yalıtımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz takdirde, bu ürünlerin özelliklerini ve kullanım alanlarını detaylı olarak inceleyebilmeniz için sizleri web sitemizi ziyaret etmeye ve ürün kataloğumuzu gözden geçirmeye davet ediyoruz.

Geomembran Maliyeti

Geomembran adlı geosentetik ürünün toplam maliyetinin hesaplanması, planladığınız projeye bağlı olacaktır. Genel olarak toplam Geomembran fiyatını etkileyen bazı kriterler bulunmaktadır. PVC membran fiyatları ve HDPE membran fiyatları için bize ulaşın.

Geosentetik ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve geomembran hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız aşağıda verilen formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz sizlere yardımcı olmaktan ve sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacaktır.